Nyní se tedy Dům včelařů rozšířil o další zajímavé exponáty, které je možno vidět na zrekonstruované půdě Fojtství. Včelaři z Chlebovic s pomocí města Frýdek–Místek připravili pro návštěvníky rozsáhlou expozici, která zahrnuje ukázku vývoje historických úlů v ošatkách až po moderní plastové úly, včelařského nářadí, medometů i vzácných diplomů, známek a medailí. Součástí výstavy je také zvuková část, která poučuje o životě včel a tvorbě medu.

Návštěvníci zde najdou informace o anatomii včel, o vzniku medu nebo o nemocech včelstev. Vše je podáno zábavnou formou, což často přitahuje pozornost dětí, ale i zájem včelařů. Na své si přijdou i ženy u vitríny s přírodní kosmetikou bez chemikálií. Exponáty pocházejí většinou z Chlebovic a blízkého okolí a obsahují nejeden historicky cenný dokument. Stěny muzea zdobí také dekret Marie Terezie. „Listina osvobozovala včelaře od placení daně nebo také kázala navrácení včel, pokud uletěly na sousední pozemek,“ vysvětloval s úsměvem místní včelař Jaroslav Kopeček. Již Marie Terezie si uvědomovala hospodářský význam včelařství. Na novou výstavu dohlíží vyřezávaná soška patrona včelařů sv. Ambrože nebo zmenšený odlitek patrona přivezený z Hostýna.

„Vždy v sobotu dopoledne máme otevřenou včelařskou prodejnu, kde si mohou návštěvníci koupit odborné knihy, med, různé druhy medoviny nebo přírodní kosmetiku,“ zval Jaroslav Kopeček. Kromě výstavy na Fojtství, kterou lze navštívit každý pátek od 9 hodin do 17 hodin, se některé objekty objeví i v září na výstavišti na Černé louce v Ostravě.

„Pořádáme samozřejmě další akce pro děti a zájemce o včelařství. Úspěšný je den pro děti s názvem Hurá prázdniny, kdy se věnujeme těm nejmenším. Také se letos chystáme zprovoznit ukázkový včelín na zahradě Fojtství,“ těšil se Jaroslav Kopeček. Včelař také organizuje letní tábory s včelařskou tematikou pro děti na Krásné nedaleko Visalají. „Děti si vyzkouší práci s medem a chov včel, podnikneme i dva odborné výlety,“ popisoval Jaroslav Kopeček. Zábavy pro malé včelaře v okolí Frýdku–Místku není nikdy dost.

MICHAELA HRNEČKOVÁ