Kdy vznikl nápad založit tuto skupinu?

Nápad na revival Michala Tučného vznikl už před lety. V podstatě jsem s touto myšlenkou koketoval v době, kdy revivaly začínaly. Michal Tučný zemřel v roce 1995. Poté přišla myšlenka na založení revivalu, ale neměl jsem dostatek sebevědomí, abych dal vše dohromady. A hlavně jsem neměl zpěváka. Muzikantů je sice dost, ale zpívat jako Michal Tučný, to byl problém. Pořád jsem žil v dojmu, že zpěvák revivalu by měl být kopií originálu.

Nakonec jste se stal zpěvákem v nově vzniklé formaci vy…

Zpívám já. S nadsázkou rád říkám, že je to právě proto, že jsem mu nejvíc podobný. Vysoký štíhlý, bez vousů. (smích). Vyplynulo to z okolností. Kolegům jsem minulý rok v létě řekl, že bych chtěl založit revival Michala Tučného. Můj kolega z kapely Premiér Luboš Piskoř řekl, ať Michala Tučného zpívám já, že to hlasově dám. Avšak mi sebevědomí stále chybělo, také kvůli figuře a hlavně kvůli barvě hlasu, kterou mám jinou, než míval Michal Tučný.

Co nakonec rozhodlo?

Bavili jsme se o tom, co vlastně revival je. Hodně lidí si totiž myslí, že revival musí být nějakou věrnou kopií originálu. Ale revival znamená obroda či nové nastudování něčeho původního. Čili to s kopií originálu nekoriguje. Tak to aspoň vychází z překladu tohoto slova.

To byl ten hlavní impulz?

Tohle mě nakoplo. Ale vždy jsem býval ten, který v kapele spíše hrával. Samozřejmě že jsem i zpíval, dokonce i Michala Tučného, ale to bývalo při plesech a podobně. Tam jsem poznal, že lidé na písničky Michala Tučného hodně pozitivně reagují, mnohem více než ostatní písně. Proto jsem tušil, že Michal Tučný bude zabírat. Konečné sebevědomí mi pak dodali i ostatní kolegové.

Tak to vlastně začalo?

Ano. Následně jsem začal oslovovat kolegy z mých bývalých country kapel Sekáči a Mr. Bill. Tak vznikla nová skupina. Jedná se o dobrou partu a lidi, které znám mnoho let. Dobře si rozumíme i po lidské stránce.

Kdy proběhla první zkouška?

Bylo to v polovině září loňského roku. Nyní zkoušíme častěji, zezačátku jsme se scházeli jednou až dvakrát týdně.

Jak jste skládali repertoár?

Mám důvěru kolegů, a tak jsem playlist tvořil já. Dát do kupy repertoár Michala Tučného zase nebyl takový problém, jedná se o klasické hity, které tak jako tak musí zaznít. Ale koketoval jsem i s písněmi, které nejsou tak známé a líbí se mi. Nikdo z kolegů neřekl, že by tam nějakou píseň nechtěl. Jsme na jedné lodi a důvěřujeme si.

Sledujete i jiné revivaly Michala Tučného?

Je dobré sledovat konkurenci, a to neplatí pouze v muzice. Díval jsem se na internet, kolik revivalů Michala Tučného je, ale v České republice jsem našel pouze jeden z Českých Budějovic a na Moravě je jedna kapela, která ale není přímo revivalem Michala Tučného. Podle všeho se jedná o country kapelu, která dělá revival Michala Tučného navíc. Na Moravě jsme podle mě průkopníky.

Premiéru si odbudete 14. dubna U Arnošta ve Frýdku-Místku. Proč padla volba na tuto hudební hospůdku?

Znám provozovatele této hospůdky, kteří jsou bývalými hudebními kolegy. Jsme vrstevníky, v devadesátých letech jsme společně jezdívali po různých festivalech. Arnošt je takovým malým klubem s dobrou atmosférou, kde dochází frýdecko-místecká hudební parta. Ani mě nenapadlo, že bychom premiéru udělali někde jinde.

Máte už naplánované další vystoupení?

O vystoupení je zájem, což jsem trošku předpokládal, protože Michal Tučný opravdu táhne. Když si pustíte jakékoliv komerční rádio, tak hity Michala Tučného slyšíte vlastně pořád. Lidé jeho písně chtějí, proto je Michal Tučný stále žádaný. Sotva jsme dali dohromady naše webové stránky, tak jsme měli první reakce, pořadatelé chtěli znát podmínky a další věci. Na to, že naše webové stránky jedou asi měsíc, tak už tam jsou nějaké další koncerty.

Budou vaše koncerty pro všechny generace? Táhnou písně Michala Tučného i mládež?

Cílovou skupinou jsou určitě lidé, kteří ho zažili. Nejmladší generaci posluchačů jméno Michal Tučný asi moc neříká, ale my bychom byli rádi, kdyby je Michal Tučný naším prostřednictvím oslovil. Naše nastudování má vlastní pojetí a modernější zvuk. Nesnažíme se slepě kopírovat originál a podle mého názoru je to jenom ku prospěchu věci.

Vy také nebudete při zpěvu kopírovat Michala Tučného?

Já ani nemůžu, mám jinou barvu hlasu, projev, gesta a podobně. Myslím, že by to nikdy nebylo ono. Nebyl to ani záměr, spíše chceme hrát po svém písničky, které lidi znají. Tím nechci říct, že bychom dělali nějakou obyčejnou čundráckou muziku k táboráku. Děláme to poctivě v původních aranžích a tóninách. Budu prostě sám sebou a kapela taky. Ale podařilo se mně zkontaktovat s rodinou Michala Tučného. Dostal jsem nápad, že na pódiu budou během vystoupení Michalovy velké fotografie v životné velikosti, které navodí atmosféru. Touto cestou bych chtěl rodině Michala Tučného poděkovat, že tyto fotografie můžeme používat.

Uvažovali jste o tom, že pozvete rodinu Michala Tučného na koncert?

Uvažovali jsme o tom, ale až budeme hrát někde poblíž, protože oni žijí v Praze a Hošticích. Nepředpokládám, že by cestovali na první koncert do Frýdku-Místku. Ale jsem s nimi v kontaktu, takže je určitě někdy pozveme.

Premiéra se blíží, jaká je atmosféra na zkouškách?

Nervozita ani adrenalin na zkouškách nejsou. Spíš pohoda. V kapele jsou samí zodpovědní lidi. Avšak v poslední době se to na zkouškách bere mnohem vážněji, dokonce někteří členové opustili některé ze svých projektů, které je svazovaly. Dali přednost revivalu Michala Tučného, čehož si vážím. Také já jsem opustil některé své projekty, protože mně to už přerůstalo přes hlavu. Všichni se věnujeme Michalovi Tučnému a je to znát, zkouška od zkoušky má lepší stabilitu.

Chcete s Michalem Tučným prorazit také na sousední Slovensko?

Ze Slovenska mi dokonce přišla už jedna poptávka, aniž bych někoho kontaktoval. Myslím si, že i na Slovensku bude o Michala Tučného zájem, protože to byl československý zpěvák a Slováci jeho písničky dobře znají. Na Slovensku je hodně country kapel, které většinou hrají české písničky.

Máte jako kapela sen, kde byste chtěli s tímto projektem vystoupit?

Jako kapela nevím, o tom jsme se nějak nebavili. Budeme vždy rádi, když nás pořadatelé pozvou kdekoliv na nějakou vesnickou akci či veselici. Nechceme se cpát na nějaká velká pódia. Ale já mám jeden svůj osobní sen, který nemá nic společného s Michalem Tučným: zahrát si někdy v pražské Lucerně. Ale nic pro to nedělám (smích).