Jedna z největších kulturních i společenských událostí Frýdku-Místku poskytne i letos prostor k prezentaci činnosti neziskových a humanitárních organizací z Frýdku-Místku. V letošním roce se představí veřejnosti společnosti Podané ruce a ADRA. V pátek 2. července proběhne navíc i tradiční sbírka pro dobrovolnické centrum společnosti ADRA. Symbolický šek s vybranou částkou bude předán na podporu dobrovolnictví ještě během pátečního večera na hlavním podiu festivalu. „Sbírky pro humanitární organizace během minulých ročníků Sweetsen festu vynesly částku přesahující 70 000 korun. Například v roce 2009 se během jediného dne vybralo 20 000 korun,“ doplnil za pořadatele festivalu Petr Korč.

Dobrovolnické centrum ADRA Frýdek-Místek zahájilo svoji činnost v roce 2004 a v současné době již působí dobrovolníci nejen ve Frýdku-Místku, ale i Třinci, Havířově, Českém Těšíně, Příboře, Kopřivnici, Jablunkově, Komorní Lhotce a Nové Horce. Dobrovolnická centra oslovují nové lidi, které školí a připravují pro dobrovolnickou službu. Každý dobrovolník má stálou podporu, pravidelné supervize, pojištění i cestovné. Za celou dobu činnosti se do činnosti centra zapojilo již přibližně 1 000 aktivních dobrovolníků, kteří docházeli do 30 organizací.

Dobrovolníci působí jako společníci osamělých lidí. Věnují svůj čas dětem, seniorům, lidem se zdravotním postižením. Dochází do dětských domovů, domovů pro seniory, nemocnic nebo zařízení pro zdravotně postižené. Dobrovolníci si s lidmi povídají, čtou knížky a časopisy, hrají hry, chodí na procházky a také nabízejí své vlastní nápady a aktivity. Pomáhají bez nároků na finanční odměnu, podle svých možností, většinou jedenkrát týdně.

Podané ruce je společnost, která se zabývá osobní asistencí a canisterapií – terapiií pomocí psa. Cílem organizace je podporovat začleňování handicapovaných lidí do společnosti. Umožnit jim žít způsobem, který se co nejvíce blíží běžnému životu. Naplňovat potřeby handicapovaných lidí v jejich přirozeném prostředí s důrazem na zachování jejich důstojnosti.