Sál místeckého Sokolíku v páteční podvečer doslova praskal ve švech. Svou prvotinu, sbírku básní „Na co čekáš?“, tu totiž pokřtila mladá talentovaná frýdecko-místecká autorka Nela Chamrádová. Knížku ilustrovala kouzelnými kresbami studentka matematiky Pavla Škarpová.

Protože je Nela je členkou dvou výrazných literárně divadelních frýdecko-místeckých společností, kterými jsou Literárně dramatická společnost Místecká Viola a Divadelní spolek Duo, také celý křest její první knihy se nesl v hravém divadelním duchu. Nechyběly kmotřičky ani sudičky z Místecké Violy Vlasta Blizňáková a Ivana Linzerová. Nelini divadelní vrstevníci zase před sálem nabitým k prasknutí recitovali její křehké básně.

Mladá autorka svou první sbírku vydala právě ke svým dvacátým narozeninám. I proto byla po skončení programu doslova v obležení gratulantů, kteří jí blahopřáli nejen k vydání půvabné knížky, ale i k jejím mladým kulatinám.

„S psaním jsem začala už na základní škole. Napsala jsem tenkrát dvě knížky, nebo spíš dva sci-fi příběhy, do dětských soutěží. Tím to vlastně všechno začalo. Systematicky jsem pak začala psát asi v patnácti letech na Střední škole oděvní a podnikatelské ve Frýdku na Potoční, kterou jsem navštěvovala. Kdekoliv jsem byla a něco mě napadlo, hned jsem si to poznamenala, kolikrát třeba i na hospodskou účtenku. Byly to hlavně básně. Nechala jsem je potom dozrát, zůstaly doma v šuplíku. Některé se teď objevily ve sbírce Na co čekáš? Je to vlastně výběr básní, které jsem napsala od svých patnácti let dosud,“ pověděla Nela Chamrádová.

„K systematickému psaní mě přivedl Vít Adamus, který u nás na střední škole vedl literární klub. Sešli jsme se tam fajn parta čtyř nadšenců, připravovali jsme do školního časopisu literární revue, naše psaní začalo dostávat formu a moc nás to bavilo,“ zavzpomínala Nela. „Vždycky jsem chtěla napsat knihu, ale spíš prózu. Teď zrovna jsem začala připravovat scénář hry pro dospělé pro Divadelní spolek DUO. Měly by to být skutečné příběhy o skutečných lidech z mého okolí. Zatím se scénářem začínám, je už osnova, vím, jak by měl asi vypadat a přicházejí první nápady,“ prozradila autorka.