K vrcholům letošního „Pomezí“ patřil koncert legendární kapely Rangers – Plavci, diváky potěšila i Lenka Filipová. Festivalový program tradičně uváděl Josef Mlok Grim, držitel Zlaté Porty a velký znalec hudební scény.

To, že festival má neopakovatelnou atmosféru, říká třeba Jan Boháč z Třince. V sobotu odhadoval, že přijel asi popatnácté. „Je to tu bezva. Dobrá hudba, dobré jídlo, tady je to v klidu, tady se nikdo s nikým nehádá, nikdo s nikým „nešarpe“. To tu nemá chybu, teď už tady jezdím i s malým synem. A partnerka je tu zhruba posedmé,“ pravil Boháč. „Mě tady přilákal spoluzakladatel festivalu Jirka Mannheim, to je spolužák. On hrál kdysi v Blafu,“ vzpomínal Třinečan.

Právě jablunkovská kapela Blaf letošní ročník zahajovala. Josef Mlok Grim upozornil, že jde o 898. koncert v její historii, a blíží se tak jubileum. Členové Blafu byli dobře naladěni, děkovali zvukařům za „pěkný zvuk“ a publikum potěšili přídavkem – chytlavou písní Moskva. Lídr formace Tomáš Tomanek vtipkoval, že s kolegy dělá vše pro to, aby se mimo koncerty vůbec neviděli, takže nevznikají nové písničky, nakonec však prozradil, že „cédéčko se náhodou chystá“.

„Líbilo se nám to velice. Blíží se nám oslavy devítistého hraní a změnili jsme strategii. Co budeme hrát, jsem nerozhodoval já jako kapelník, ale každý z kapely si vybral své neoblíbenější písničky. A dopadlo to velice dobře, k oboustranné spokojenosti jak nás, tak publika,“ řekl po vystoupení Tomanek Deníku.

V publiku byli i tenisoví příznivci, kteří zjišťovali, jak to vypadá ve finále wimbledonského turnaje. Ve chvíli, kdy Josef Mlok Grim hovořil o historii Blafu, jeden z diváků zakřičel. „6:3 vede Kvitová první set!“.

Grim naznačil, že „Pomezí“ není jediným festivalem, který se potýká s nedostatkem financí. „Ty problémy jsou stejné u nás, na Slovensku i v Polsku. A jsme rádi, že vás proměnlivé počasí neodradilo,“ řekl divákům. V Lomné se představila i skupina Fragment, která zaskočila za muzikanty, kteří nemohli přijet. „Zjistili, že máme díru v programu, a vzali to bez nároku na honorář,“ pravil moderátor. Kapela Fragment zahrála mimo jiné svou vlastní verzi písně Fields Of Gold od slavného Stinga.

„Pomezí“ zajímá i mladou generaci. „My tady chodíme každým rokem. Mně je čtrnáct, takže jsem tady asi podesáté. Festival je výborný,“ řekla Linda Sikorová. „Já jsem tu asi počtvrté. Blaf byl výborný. Potěšil,“ souhlasila její stejně stará kamarádka Barbora Sikorová. Dívky jsou z Písečné a navzdory stejnému příjmení nejsou příbuzné.

Festival na pomezí nabídl rovněž bohaté občerstvení. V areálu se o hladové návštěvníky postaral třeba starosta místního SDH Jan Gorzolka.