Akci odstartovala skupina Poprostu, diváky bavila formace Blissten, Basia Łakota s kapelou, Blue Machine a hlavní hvězdou byla polská partička Coma. Na tu se Wantula vyloženě těšil. „Ale každá kapela snad něčím překvapí,“ upozornil neúnavný propagátor kultury na Třinecku.

Zlot má zajímavou historii. Deset ročníků se do roku 1985 konalo v Bystřici, nová série začala 1999. „Od roku 2000 je festival tady,“ připomněl Wantula s tím, že i v novém působišti měla akce roční přestávku.

V parku nemohla o víkendu chybět Vendryňanka Maria Ciahotna. „Já to nepočítám, jsem tady snad podesáté. Minulý rok jsem chyběla, protože jsem byla na svatbě,“ uvažovala.

Marie Szymaniková prý dosud žádnou „absenci“ nemá. „Člověk tady chodí z nostalgie. Přemýšlím, jestli jsem nějaký ročník nevynechala, ale asi ne. Poslední ročníky pršelo, nebylo to ideální,“ řekla a zavzpomínala na koncert, který jí utkvěl v paměti. „Jednou jsme skákali na lavičce tak, až jsme z ní spadli. Bylo to ještě v Bystřici, akorát uvažuju, co to bylo za kapelu,“ poznamenala Szymaniková. „Teď už se chci jen dívat. Syn hraje na bicí v kapele Poprostu,“ pochlubila se.

U stolu s ní seděla Lenka Kopciová z Třince. Její syn Gabriel pro je pro změnu frontman zmíněné kapely. „Hrají tady už potřetí, mají vlastní skladby, on je skládá,“ pravila hrdá maminka. S mladíky se na pódiu objevila také zpěvačka Anna Niedobová z Mostů u Jablunkova.

Letošní ročník Zlotu považuje Wantula za průlomový. Zatímco v minulosti zval hvězdy, které oslovovaly hlavně střední generaci, nyní chce, aby hrály neokoukané tváře. „Musíme se dívat dopředu,“ shrnul. Marie Szymaniková přijde i za rok. „Zlot je fenomén. Chodí babičky, děti i vnoučata. To kdysi nebývalo, nevzpomínám si, že by na akcích bylo takové rozpětí generací. Je to fajn,“ řekla.