K folkloru se dostal díky mamince. „Ta kdysi zpívala v kozlovickém soboru Valašský Vojvoda. Ta mě v osmi letech přivedlo k tomu, že jsem také začal zpívat,“ prozradil Tabach s tím, že jeho maminka následně založila folklorní soubor Hurčánek. „Tam jsem zpíval a tancoval. Ale postupem času jsem se dostal i ke hraní na housle. To mi bylo asi jedenáct let,“ řekl Tabach, který následně přešel z Hurčánku do souboru Ostravička. Ač Ondřej Tabach hraje, zpívá i tancuje, nejbližší mu jsou ale housle. „Housle a folklorní muzika,“ dodal.
Mladý houslista nemohl chybět ani na mezinárodním folklorním festivalu, který od 15. do 19. června hostil Frýdek-Místek. „Při takových vystoupeních na náměstí bývá člověk trošičku nervózní, protože se na vás upírají zraky mnoha lidí, ale časem to zmizí a začnete si to opravdu užívat,“ řekl Tabach. „Ale lepší je, když se muzikanti sejdou a hrají jen tak. A tady si dovolím citát – lepší je když se muzikanti prostě sejdou a začnou hrát. V tomto případě pak tolik nezáleží na přesnosti a preciznosti,“ vysvětlil houslista.
Folklorní soubory vystupují v krojích a v letních měsících to je znát. „Je v nich docela horko. Například v kalhotách se pořádně zapotíte. Ale v zimě je v tomto oblečení naopak zima. Takže při zimních venkovních vystoupení mrznete. Kroje nejsou dělány do zimy,“ prozradil Tabach.
Příprava na určitá vystoupení je pěkně dlouhá. „Trvá půl roku až rok. Záleží na okolnostech. Jak často se muzikanti scházejí a podobně. My zkoušíme každý týden a před větším vystoupení se týdně sejdeme i třikrát,“ nastínil Tabach, který svůj „folklorní“ sen nemá. „Chtěl bych prostě hrát a hrát. Nemám svůj sen, že bych někde chtěl vystupovat,“ uzavřel Tabach.