V obci si zahrála romská funky kapela Gipsy Werk, areálem zněla lidová hudba bratrov Kubalovcov ze Slovenska. Akci nechybělo bohaté občerstvení, atrakce pro děti a ohňostroj, až do dvou hodin ráno se o zábavu starala kapela Krakatit.

„Jsme Hnojničané, máme to kousek. Hudba, kterou slyšíme až domů, láká a vyprovokuje k návštěvě,“ smála se Drahomíra Smoloňová. „My se určitě nejmíň jednou za rok nějaké akce zúčastníme, tady na Hnojnickém odpoledni je to ale premiéra,“ dodala s tím, že možností, jak se pobavit, v obci přibylo. „Mají velké štěstí s počasím. V pátek, jak přecházela ta fronta, tak to byla hrůza,“ připomněl její manžel Jan Smoloň.

„Není co dělat, tak jsme s manželem přijeli. Počasí je dobré,“ pravila čtyřiatřicetiletá Pavlína Karzelová z Ropice.

Hasiči museli do Stříteže

Velitel SDH Hnojník Roman Landecký vypomáhal u stánků. „Máme vepřenky, prodáváme pivo, letos jsme vyzkoušeli párek v rohlíku,“ řekl hasič. „Obec tady nezastřešuje jídlo, takže se jí snažíme vyhovět. Je tady víc složek, a přitom se dá vydělat. A chceme dělat něco, aby se vědělo, že jsme tady,“ poznamenal Landecký, jenž při páteční větrné smršti s kolegy zasahoval u padlého stromu ve Stříteži. Mimořádně silný vítr se den před akcí prohnal i areálem TJ. „V sobotu ráno bylo poznat, že se tady něco přehnalo – stan to odfouklo o tři metry, trochu to vyhnulo konstrukci, ale všechno se dalo do pořádku,“ uvedl Landecký.

Na písničky Krakatitu čekal devětadvacetiletý Rudolf Liška. „Bydlíme tady, takže chodíme každý rok. To je jasné. Máme to deset minut, určitě zůstaneme až do konce,“ řekl Liška. „Je to pecka,“ prohlásila k akci jeho partnerka Lucie. U stolu s nimi seděl dvacetiletý Tomáš Brecher z Karviné. „My jsme ho tady dotáhli, aby poznal vesnickou zábavu,“ vysvětlil Liška.

Hnojnický radní Tomáš Peterek odhadl, že celkem přišlo asi pět set lidí. „Pro mladé byl tím největším tahákem Krakatit. Prodalo se čtyři sta vstupenek, děti do patnácti let měly vstup zdarma. To není špatné. Sezona akcí teprve začíná,“ poznamenal s tím, že lidé se mohou opět pobavit už 13. června, a to na pouti Rádia Čas. „Ta ale bude v areálu polské školy,“ upozornil.

Na akci nedorazila původně avizovaná skupina Salloniki, a to kvůli dopravní nehodě jejího kapelníka.