Festivalová část letos vsází víc na multižánr. Hudebně i stylově by měl být velmi pestrý, a to od hip-hopu až po metal. V rámci kulturního programu akce, která se tradičně koná v Letním kině a okolí, vystoupí celkem přes padesát umělců od filmařů, přes divadlníky až po muzikanty.

Muziky bude samozřejmě nejvíce. Hlavními hvězdami jsou Chinaski, Dan Bárta a Illustratosféra (na svém prvním koncertu v regionu), Pražský výběr 2, Michal Hrůza a kapela Hrůzy, Vypsaná Fixa, Horkýže Slíže, Priessnitz, Niceland a poprvé taky třeba „taneční“ Hvězdy Indy a Wich či Bow Wave.

Toto všechno navíc bude doplněno třicítkou regionálních kapel, DJ´s a MC´s a bohatým doprovodným programem složeným například z United Colours Graffiti Jamu, kde se představí přední writers (sprejeři) z Moravy a Polska. Kompletní kulturní program akce je na www.festivalinkubator.cz, kde je rovněž možnost zakoupení lístků, či technické informace k parkování, stanovému městečku se snídaní v ceně.

A proč se letos v devátém roce konání akce před název Inkubátor dostalo slovíčko para? Protože se pořadatelé rozhodli pomoci osobám se (zejména tělesným) postižením a nabídnout jim nejen levněji kulturní, ale i sportovní vyžití. A tak se nedaleko místa konání festivalu budou letos poprvé konat Paragames, na kterých se paralympionici utkají v třicítce disciplín. Více informací k této části akce nabízí web na www.paraco.cz.

„Pro osoby s postižením bude Inkubátor jakousi oddechovou zónou po dni plném sportu a my věříme, že zase běžní návštěvníci nepohrdnou možností, vyzkoušet si pro ně netradiční sportovní disciplíny, či se seznámit s tím, jak se žije postiženým v našich končinách,“ vysvětlují pořadatelé z havířovských společností Viking agency a Para consulting.

Z řady různých hudebních festivalů tak bude letos multižánrový Inkubátor vyčnívat smysluplnou myšlenkou. „Díky podpoře města Havířov se nám podařilo propojit zdánlivě nepropojitelné světy a věříme, že to bude ku prospěchu věci. Mimo podporu osob s postižením se ale dlouhodobě snažíme i o pomoc mladým umělcům, kteří dostanou velký prostor pro prezentaci, ať už jde o hudebníky, filmaře, či sprejery. Akce ParaInkubátor prostě nezná bariéry a věříme, že si ji společně užijí tisícovky návštěvníků,“ uzavírají pořadatelé s tím, že kontaktní stránky akce jsou www.parainkubator.eu.

Program vypukne slavnostním zahajovacím Benefičním koncertem v Městské sportovní hale už ve čtvrtek 12. června, kde pro všechny zájemce proběhne zdarma nejen seznámení s akcí samotnou, ale i vystoupení skvělé rytmické skupiny postižených studentů The Tap Tap z Jedličkova ústavu v Praze a havířovských organizací.

Páteční dopoledne 13. června bude patřit zejména školám, pro které je v areálu Městské sportovní haly připraven Den plný sportu – ParaDays a závěrečné vystoupení skupiny Maxim Turbulenc.

Odpoledne a následující dva dny pak budou patřit milovníkům dobré hudby, když v letním kině a jeho okolí vypukne hudební část akce, a současně Paragames, které u haly potěší všechny, kdo mají rádi pohyb, sport, aktivitu, atraktivnost i zábavu.

Akce bude mít po výrazném sobotním dni i velmi zajímavý nedělní program. Dopolední hodiny budou na sportovištích opět patřit sportuchtivým, odpolední pak těm, kdo mají rádi „menšinové“ žánry. V havířovském Jazz clubu se uskuteční odpolední rozloučení s ParaInkubátorem 2008 a s prezentací tvorby amatérských havířovských filmařů, básníků a divadelníků.