Vernisáže výstavy se zúčastnila asi padesátka jejích příznivců, hostů, rodinných příslušníků a známých. Zdá se, že „paní Leda", jak většina z nich umělkyni oslovovala, svými obrazy, které vznikly v posledních dvou letech, všechny překvapila. „Vystavené obrazy zachycují beskydskou krajinu, přírodu jak ji Leda Pešatová vnímá – se svými proměnami. Objevuje se v nich vzdušnost, světlost a prostor. Malířka se tak posouvá ve své malbě dál, " zaznělo na vernisáži výstavy.

Při této příležitosti byl nastíněn též život malířky, která se narodila roku 1926 v Místku, zde žila do roku 1982, ale nyní bydlí ve Frýdlantu nad Ostravicí, kde také tvoří svá díla. Absolvovala dvouletou obchodní školu. Později pracovala jako aranžérka a řadu let byla samostatnou výtvarnicí propagace v obchodním domě Ostravica v Ostravě. V šestnácti letech se stala žačkou akademického sochaře Augustina Handzela a pod jeho vedením provedla řadu plastik. V letech 1959 až 1963 absolvovala večerní výtvarný kurz při Základní výtvarné škole v Ostravě. Navštěvovala také malířský kroužek v Ostravě pod vedením profesora Bedřicha Knoppa a ve Frýdku-Místku, kde byl vedoucím akademický malíř Bedřich Horáček. V osmdesátých letech ji s řešením technických problémů malby seznámil malíř Josef Kurzawa.

V současné době se věnuje malbě, obrazy maluje temperou a olejem. V roce 1990 byla malířka Leda Pešatová přijata do Unie českých výtvarných umělců SVUT oblast Ostrava. Od roku 1968 se prezentovala na veřejnosti uspořádáním 36 samostatných výstav a účastí na společných výstavách Unie českých výtvarných umělců. Své obrazy rovněž pravidelně vystavuje s výtvarníky Frýdku-Místku a Frýdlantu nad Ostravicí. Její obrazy jsou umístěny ve sbírkách Ostravského muzea, Muzea Beskyd ve Frýdku-Místku a v Galerii Karla Svolinského v Kunčicích pod Ondřejníkem. Obrazy Ledy Pešatové si zájemci mohou prohlédnout v Nové scéně Vlast do 30. dubna. (dz)