Leda Pešatová se narodila roku 1926 vMístku vučitelské rodině. Dnes je známá jako umělkyně, ale velké úspěchy jí přinesl také sport - tenis. Stenisem se seznámila ještě než začala chodit do školy. „V prvních školních letech jsem se snažila trefit do míčů, ale opravdu slušně vracet jsem je začala až vjedenácti letech. Učila mě matka. Můj první zápas bylo přátelské utkání frýdlantského tenisu proti třineckému. Hrála jsem za Frýdlant nad Ostravicí a vyhrála dvouhru 6:0, 6:0,“ vzpomínala Leda Pešatová.

Na dvorcích ve Smetanových sadech vMístku hráli její rodiče. Tyto pískové dvorce byly české, německé dvorce se nacházely u řeky Ostravice. Ve třicátých letech byly české dvorce zrušeny a místo nich vznikly čtyři antukové kurty. Jejich původní název I. český tenisový klub vMístku se později změnil na Tatran a poté na Slezan. Dnes oddíl známe pod jménem I. ČLTK tenisový klub vMístku.

Otec Ledy Pešatové byl kapitánem na místeckých dvorcích, její matka kapitánkou na frýdeckých dvorcích, které se jmenovaly Jiskra a nacházely se vedle fotbalového stadionu ve Frýdku. Právě za tento klub hrála Leda Pešatová svá první mistrovská utkání.

Ve čtrnácti letech patřila kšesti nejlepším děvčatům na juniorce vPardubicích, což lze považovat za velký úspěch. O dva roky později přestoupila zJiskry Frýdek do Tatranu Místek, později hrála také za Ostroj ve Frýdlantě nad Ostravicí. Ve dvaceti letech se vdala - její manžel Jan Pešat byl předsedou tenisového klubu Tatran. Vtenise ji podporoval a věnoval jí mnoho hodin tréninku. Účastnila se tenisových turnajů vrepublice, hrála také přátelská utkání proti hráčům zPolska a Kuby. Provázelo ji mnoho úspěchů: „Roku 1961 jsem vyhrála Bezručův turnaj vMístku, každý rok jsem se účastnila krajského přeboru vtenise vOstravě, kde jsem se vroce 1956 stala krajskou přebornicí vdámské čtyřhře stenistkou Brabencovou a ve dvouhře jsem byla na třetím místě,“ vzpomínala Pešatová na své největší úspěchy.

Vroce 1966 získala II. trenérskou třídu. Trénovala mládež a také svého syna Přemysla Pešata, který byl mnoho let prvním hráčem frýdlantského tenisu. Dnes je také trenérem a vede děti a mládež tenisového oddílu Sportovního klubu tenisu Frýdlant n.O. Trénoval své dvě dcery, Kristýnu a Ledu, které vletech 1990-2003 patřily knejlepším hráčkám českého tenisu, hrály ligu vČeské republice, na Slovensku, vNěmecku i ve Švýcarsku. Vdůchodu trénovala mládež až do nešťastné příhody spravou rukou, která se jí stala před dvěma roky. Ve svých osmdesáti letech se chodí dívat na tenisové zápasy a tréninky a hraje levou rukou o tenisovou stěnu. „Tenis je krásný sport a dá se hrát do vysokého věku,“ dodala Leda Pešatová.