Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přední český grafik Eduard Ovčáček oslavil neuvěřitelné osmdesátiny

Ostrava, Třinec - Akademický malíř a grafik Eduard Ovčáček, významná umělecká osobnost nejenom ostravské, ale především celostátní kultury, oslavil včera neuvěřitelné osmdesátiny. Vysokoškolský profesor z Fakulty umění Ostravské univerzity, kde stále vyučuje, má za sebou pestrý dosavadní umělecký život. 

6.3.2013 1
SDÍLEJ:

Eduard Ovčáček.Foto: Deník/Ladislava Vavrošová

A je stále vitální. Vždyť narozeniny oslavil retrospektivní výstavou ze své dosavadní tvorby v Praze v salonu U Topičů.

Mládí v Bratislavě

Eduard Ovčáček, rodák z Třince, studoval v letech 1957 až 1963 na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě u profesora Petra Matejky a současně jako host v roce 1962 na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze u profesora Antonína Kybala. Ve své tvorbě se zabývá malbou, grafikou, koláží, plastikou, vizuální poezii, lettristickou fotografií a instalacemi. Má na svém kontě řadu prestižních domácích i zahraničních cen v oboru volné grafiky a patří k našim špičkovým umělcům zejména v oboru grafiky.

V jeho pestrém životě má své místo nezávislá skupina Konfrontace, kterou Eduard Ovčáček založil na počátku šedesátých let v Bratislavě s Milošem Urbáskem a v ní prosazovali abstraktní umění Informel na Slovensku. Už v té době se umělec setkal s grafikem Vladimírem Boudníkem, malířem Mikulášem Medkem, Alešem Veselým a dalšími titány naší výtvarné scény. Asi ho v té době nenapadlo, že se o mnoho let později stane laureátem Ceny Vladimíra Boudníka.

Grafika vítězí

„Důvod, proč se mi grafika stala prvotním vyjadřovacím prostředkem, je její komunikativnost mezi lidmi a tvůrci. Ale nutno říci, že dnes grafika není na výsluní. Proč ji mám rád? Je to výtvarné médium, které provází a prostupuje mou dosavadní tvorbou," vyznal se před časem v rozhovoru pro Deník jubilant Eduard Ovčáček.

Podle jeho slov to byla právě grafika, co se stalo v polovině šedesátých let pro jeho generaci jakýmsi informačním komunikativním mostem, kterým se chtěla dostat za hranice tehdejšího Československa. „Vybavují se mi přátelská setkání s polskými tvůrci Marianem Boguszem, Henrykem Staźevským či Janem Lenicou, ale i mnoha dalšími," vzpomíná Eduard Ovčáček.

EDUARD OVČÁČEK,rodák z Třince, studoval v letech 1957 až 1963 na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě u profesora Petra Matejky a současně jako host v roce 1962 na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze u profesora Antonína Kybala. Ve své tvorbě se zabývá malbou, grafikou, koláží, plastikou, vizuální poezií, lettristickou fotografií a instalacemi. Má na svém kontě řadu prestižních domácích i zahraničních cen v oboru volné grafiky a patří k našim špičkovým umělcům zejména v oboru grafiky. Je vysokoškolským profesorem. O jeho tvorbě vyšlo několik monografií.

Sledujeme-li dnes dosavadní výtvarné dílo autora, jistě nám neunikne mimořádný rozsah umělcova výtvarného záběru a zejména schopnost, vyrovnat se po svém s různými proudy a podněty světového umění. Znamenitý kumštýř dovede být i ve svých osmdesáti úžasným pábitelem, který má chuť tvořit, objevovat a dovídat se nové informace o světě, který obýváme, a podívat se i na exotická místa naší zeměkoule.

Pedagog

Eduard Ovčáček má velkou zásluhu na tom, že v Ostravě existuje Fakulta umění Ostravské univerzity a vychoval už řadu výtvarníků, ale také velmi dobrých pedagogů. Na Fakultě umění v minulých letech proběhla řada inspirativních workshopů s mezinárodní účasti, které přispěly ke vzájemné konfrontaci současného umění

Lettrismus

Pro Ovčáčka se stávají číslice, slova a písmena také součástí výtvarného vyjádření. Jeho lettristická tvorba je už pověstná…

„Vím o tom, že samohláskám a souhláskám přisuzovali básnici i barevné hodnoty. Pochopitelně, že i já pracuji s písmem, číslicemi se slovy, které mají určitou barevnou hodnotu. Je to spíše výtvarný záměr a proto nejsem příliš ortodoxní v používání barev. Moje písmové a číselné kompozice jsou barevně variabilní," sdělil tvůrce v jednom rozhovoru pro Deník před několika lety. Eduard Ovčáček žije a tvoří už řadu v Ostravě-Třebovicích, kde má ateliér. Svým dosavadním dílem se zapsal mezi výrazné umělecké osobnosti České republiky. A osmdesátiny, které mu by nikdo nehádal, slaví tvůrčí prací.

Autor: Břetislav Uhlář

6.3.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Volby v Žermanicích na Frýdecko-Místecku.
14

Muž si dělal selfie a pak zpřeházel volební urnu. Řeší se platnost voleb

Hokejisté Třince (v červeném) proti Plzni.
5

Marcinko ukončil sérii bez gólu, trefil Ocelářům vítězství s Plzní

Chodník v Čeladné je konečně hotov

Několikaměsíční omezení kvůli druhé etapě výstavby chodníku už nemusí trápit motoristy v Čeladné.

Právě jsme se narodili, podívejte se na fotogalerii miminek

Podívejte se na miminka, která se narodila v posledních dnech na Frýdecko-Místecku a Třinecku.

Kapela Nebe obdarovala malé pacienty

V úterý 17. října měly děti hospitalizované na dětských odděleních Nemocnice Třinec o zábavu postaráno. Navštívila je skupina Nebe, která nyní vystupuje se svým Future technology tour 2017.

Odpoledne začnou volby. Bude volební účast mizerná jako posledně?

Dnes od 14 do 22 hodin a zítra od 8 do 14 budou lidé volit své zástupce kandidující do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení