Letošní ročník Projektu 100, který postupně projde desítkami kin na různých místech Čech a Moravy, má navíc zvlášť atraktivní téma. „Letošní kolekce filmů Projektu 100 vypovídá o různých podobách lásky a vášně. Z hlubin temného vzplanutí duše prosté železničářovy dcery k proradnému záletníkovi v Erotikonu, přes rutinu a stereotyp manželské lásky a snový únik ve Velké lásce, až k podzimu života, který zrcadlí nepřehlednost, zoufalství a marnost lidského počínání ostatních v Dalším roku. K předním osobnostem světové kinematografie – Gustavu Machatému, Pierrovi Étaixovi, Andrzeji Wajdovi a Miku Leighovi – přibývají dva nadějné talenty evropské kinematografie – Borys Lankosz a Dagur Kári,“ komentuje téma letošní přehlídky a výběr filmů umělecký ředitel AČFK Pavel Bednařík.

Projekt 100 však není podle slov předsedkyně AČFK Radany Korené v žádném případě zaměřen jen na filmové intelektuály: „Je to svátek filmu určený všem, kteří mají rádi kvalitní kinematografii a zajímají je i slavná díla minulosti. Letos v rámci festivalu uvedeme např. slavný film Gustava Machatého Erotikon z roku 1929, asi nejdůležitější český film němé éry, v některých kinech se diváci dokonce mohou těšit na živý hudební doprovod k tomuto snímku.“ Projekt 100 prý navíc ocení i ti diváci, kteří nemají čas nebo chuť jezdit na filmové festivaly a přehlídky na různých místech republiky. „Projekt 100 prostě přijede za nimi, do jejich města a do jejich kina,“ řekla Korená.

Kromě zmíněného Erotikonu uvidí návštěvníci Projektu 100 například kritikou vysoce oceňovaný nový film Mikea Leigha Další rok nebo poslední dílo slavného Andrzeje Wajdy Puškvorec. Putovní přehlídka má však dnes už takové renomé, že jí mnozí diváci důvěřují jako značce, aniž by se dopředu podrobněji zajímali o výběr filmů. Může za to i výrazné propojení s programem Letní filmové školy.

Projekt 100 vstupil do českých a moravských kin 13. ledna a potrvá až do 31. května. Postupně projde Prahou, Brnem, Ostravou, Plzní, Olomoucí, Zlínem a desítkami dalších měst v celé České republice. Festival zahájí nejúspěšnější polský film poslední doby, tragikomedie Druhá strana mince, o životě v tuhém socialismu 50. let, což je téma českému divákovi velmi blízké.

Ve Frýdku-Místku můžete snímky v rámci Projekt 100 spatřit v Nové scéně Vlast.