VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jablunkov se může objevit také v České knize rekordů

JABLUNKOV - Akce Medvědí rekord potěšila děti i pořadatele, líbila se také komisaři agentury Dobrý den, který dohlížel na její regulérnost.

8.6.2007
SDÍLEJ:

Městský les v Jablunkově zažil vytvoření nového českého rekordu. V rámci folklorního festivalu Jackové dětem, který se uskutečnil 1. července, se na jednom místě sešlo celkem 1052 medvídků. V České republice se o to dosud nikdo nepokusil. Akci, která potěšila zejména nejmenší návštěvníky areálu, označili pořadatelé za mimořádně vydařenou. „Šlo o doprovodnou akci ke Dni dětí, která festival Jackové dětem oživila. Díky medvědům se podařilo sehnat i více sponzorů. Přišla spousta dětí, což bylo znát i na tom konečném výsledku,“ uvedla Jana Skalická z DDM Jablunkov. „Spolupráce s Muzeem Těšínska, které akci medializovalo a snažilo se ji dostat do povědomí, byla opravdu výborná. A to i s jeho jablunkovskou pobočkou. My jsme zajistili propagační letáky, které jsme v domě dětí rozdávali, v průběhu týdne před Medvědím rekordem chodili po Jablunkově Jackové v krojích společně s převlečenými medvídky,“ poznamenala Skalická.

„Děti přicházely většinou s jedním či dvěma kusy, některé ale přinesly i třicet medvídků,“ přiblížila Pavlína Nováková z Muzea Těšínska, jejíž nápad stál u zrodu celé akce. Akce lákala i dospělé, například pražský sběratel Petr Hanč do areálu přivezl 105 exemplářů. Výsledek ohlásil komisař pelhřimovské agentury Dobrý den David Valový, jenž počítání medvídků pečlivě kontroloval. „Rekord se mi líbil, je to pěkné číslo. Doufám, že vydrží dlouho,“ řekl redakci Valový a dodal: „Medvídci museli být trojrozměrní. Neuznávali jsme nálepky ani nášivky, vyřadili jsme také krávu, veverku a dva králíky,“ smál se Valový. Sběr probíhal od osmi hodin ráno do 13.30 odpoledne. Pokud bude chtít někdo rekord překonat, musí dodržet i tento časový limit. Podle Valového se rekord z Jablunkova již objevil v interní České databázi rekordů, kterou si vede právě agentura Dobrý den. Výkon by se mohl objevit i v publikaci Česká kniha rekordů, která vyjde zřejmě v příštím roce. „Myslím, že ta šance je velká,“ řekl Valový. Folklorní festival Jackové dětem navštívilo podle odhadů tři tisíce dětí a dospělých. „Příští rok se uskuteční jubilejní desátý ročník, usilujeme o to, aby oslava mohla být opravdu velká,“ uvedla Jana Skalická z Domu dětí a mládeže Jablunkov.

Medvědy mohou návštěvníci Jablunkova potkat také ve výstavní síni muzea na Mariánském náměstí. Aktuální výstava nabízí až do 31. října hned 365 medvídků. „Některé exponáty pocházejí ze sbírek Muzea Těšínska, zbytek zapůjčil právě Klub Panenek České republiky,“ poznamenala průvodkyně muzea Marie Pyszková. Také podle ní byla akce Medvědí rekord vydařená. „Jsme velmi spokojeni, i když původně jsme doufali až v tři tisíce medvídků,“ poznamenala Pyszková.

Pavlína Nováková o medvědech v Jablunkově:

„Program festivalu Jackové dětem a muzejní akce spojila „legenda“ o uherském kupci, který putoval po staré obchodní stezce vedoucí přes Jablunkov. Před dávnými časy zabil zchamtivosti - pro drahou kožešinu - vzácného medvěda, který žil vkraji. Tím ho odsoudil kvěčnému bloudění mezi světem živých a mrtvých, dokud jej někdo nevysvobodí. A to nastane jen když bude vJablunkově mnoho medvědů. A zároveň i truhla vydá své tajemství.

O této pověsti nikdo nevěděl, dokud se na půdě starého domu vJablunkově nenašla stará truhla sklíčem a pergamenem, ve které byla událost popsána. Protože se jednalo o staré písmo, s nímž si lidé nevěděli rady, pozvali pracovníky zMuzea Těšínska, aby jim pomohli pergamen přečíst. Ti pergamen hravě rozluštili. Pak dali sJablunkovany hlavy dohromady a začali jednat – vytvořili výstavu Medvědi, na které je kvidění 365 medvědů pohromadě.

Ale vůbec nic se nestalo – medvěd vysvobozen nebyl. Teprve pak dospělé napadlo, že by ke spolupráci mohli a měli pozvat děti a nejenom děti zdejší, ale i zokolních států - všude tam se vzácný medvěd pohyboval. Proto zorganizovali celou akci. Během celého programu byla na pódiu i tajemná truhla. Existoval k ní sice klíč, který si jednotlivé soubory předávaly navzájem, ale truhlu neustále nešlo otevřít. Klíč do zámku zapadl až vmomentu vyhlášení výsledku rekordu. Truhla se otevřela a vydala své tajemství – odměny pro vylosované děti, které se na rekordu podílely.

Rekord je vytvořen , medvěd vysvobozen, děti utancované, odměny rozdané, organizátoři si otřeli pot zčela, že se všechno vyvedlo. Medvídkové byli vybíráni na základě šatních lístků, které se poté tedy slosovaly. Rekordmani, tedy medvědi se scházeli jak po jednom, tak po více kusech – 4, 6, 16, 38 a dokonce 105. Tento počet donesl Petr Hanč z Prahy, člen Klubu Panenky ČR, tudíž pravděpodobně zároveň účastník znejvětší dálky. Opice, kráva, králíci, myš a prasátko museli být vyřazeni - sice stěžkým srdcem, při pohledu na děti, ale jinak se nedalo. Většina rekordmanů byla plyšová a látková, ale našel se také plast, keramika, dřevo a dokonce také sklo.

Po vyhlášení výsledků se rekordmani opět vraceli ke svým „trenérům – dětem“. Zároveň jako poděkování za účast, každý zúčastněný rekordu obdržel nálepku sobrázkem medvědů, které nakreslily jablunkovské děti - žáci 2. A ZŠ Jablunkov Lukáš Kwaczek, Viktorie Čmielová a Martin Vymlátil.

Účastníci rekordu mohli u vedlejšího stanoviště shlédnout i obrázkovou prezentaci a zúčastnit se povídání o živých medvědech – šelmách, které pro ně připravili František Šulgan, pracovník Správy CHKO Beskydy a ve volném čase člen ZO Českého svazu ochránců přírody Radhošť v Rožnově pod Radhoštěm, spolu se synem Michalem. František Šulgan se problematikou velkých šelem zabývá od roku 1994, a to i na mezinárodní úrovni. Povídání doplnily sádrové odlitky stop opravdických medvědů a dalších šelem.

Medvídkové se vMěstském lese vydávali až do sedmnácti hodin. O ty, které si nikdo nevyzvedl nebo se na ně zvelké radosti a oslavování zapomnělo, bylo dobře postaráno. Nebyli vypuštěni do volné přírody, ale odjeli sdoprovodem do jablunkovské výstavní síně, kde strávili pěkný odpočinkový víkend sostatními exponáty a čekali splyšovým úsměvem na své majitele. Doprovodný program by měl pokračovat během prázdnin Medvědími kvízy a testy ve výstavní síni a ve Zpravodaji města Jablunkova. Každý návštěvník výstavy během letních prázdnin obdrží splatnou vstupenkou i nálepku Medvědí rekord.“

8.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 15 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů), pomocní kuchaři KUCHAŘ-KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: C04 z:14/2/2018 a:14/6/2018, Požadujeme vyučení v oboru, praxe nutná., Kontakt viz výše.. Pracoviště: Hotel freud s. r. o., 739 14 Ostravice. Informace: Marie Myslikovjanová, +420 603 511 829.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Pracovníci přímé obslužné péče v 17 000 Kč

Pracovníci přímé obslužné péče v oblasti ambulantních a terénních služeb a pečovatelé v oblasti domácí péče Pracovník/ce v sociálních službách. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: A16 z:12/6/2018, Hledáme pracovníka pro přímou obslužnou péči (osobní asistentku) s místem výkonu práce FRÝDEK-MÍSTEK. Požadujeme vzdělání sociálního nebo zdravotního směru nebo kvalifikační kurz pro přímou obslužnou péči., Nabízíme smysluplnou práci u handicapovaných klientů v jejich domácím prostředí., Nabízíme:, - stravenky, - telefon, - mzdové osobní ohodnocení, - příspěvek na obuv., Životopis zašlete na email: monika.kristkova@podaneruce.eu. Pracoviště: Podané ruce - osobní asistence - malý koloredov, Malý Koloredov, č.p. 811, 738 01 Frýdek-Místek 1. Informace: Monika Křístková, +420 777 011 072.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 15 000 Kč

Stavební a provozní elektrikáři STAVEBNÍ A PROVOZNÍ ELEKTRIKÁŘI. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Aktualizace 12. 6. 2018, 27. 4. 2018, 16. 3. 2018, Požadujeme - vyhl. 50/78 Sb., min. §5, výhodou - ŘP sk. B, praxe v oboru., Hlásit se předem telefonicky (Po - Pá) 8:00 - 17:00 nebo e-mailem., Pracoviště: Bystřice nad Olší. Pracoviště: Babilon elektromontáže s.r.o., 739 95 Bystřice nad Olší. Informace: Jan Babilon, +420 607 629 049.

Výroba - Ostatní pomocní pracovníci ve výrobě PŘÍPRAVÁŘ/KA 24 000 Kč

Ostatní pomocní pracovníci ve výrobě PŘÍPRAVÁŘ/KA VÝROBY. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: A11 z:15/6/2018, Rozvrh pracovní doby: dvousměnný provoz, ranní 6-14:00 hod., odpolední 14-22:00 hod., Práce na HPP na dobu určitou s možností prodloužení na neurčito., Náplň práce:, - příprava surovin pro výrobu uzenářských výrobků-náplní, - manipulace se surovinou a připravenou hmotou, - míchání surovin v požadovaném množství a poměrech dle receptur, Požadujeme:, - dobrou fyzickou zdatnost, - schopnost práce v dvousměnném provozu, - zdravotní předpoklady pro získání zdravotního průkazu, - dodržování bezpečnostních a hygienických norem a sanitace, - schopnost práce s informačním systémem, - schopnost práce samostatně i v kolektivu., Zaměstnanecké výhody: , - stravování na pracovišti., Kontakt uveden viz výše.. Pracoviště: Beskydské uzeniny, a.s., Příborská, č.p. 520, 738 01 Frýdek-Místek 1. Informace: Milan Hoffman, +420 604 297 088.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Obec se dočká protihlukových zdí

Videosouhrn 16.–17. června 2018

S šedesáti kily na Sněžku a Nazareth s Masarykem v Havířově: videa víkendu

OBRAZEM: Kapela Kryštof si podmanila Karvinou

Karviná – Město má za sebou hudební událost roku. V sobotu se zámeckém parku konala česko-polská hudební přehlídka Dolański Gróm, kde zahrály kapely Feel, Lombard a jako zlatý hřeb večer kapela Kryštof, jejíž vystoupení sledovalo přes šest tisíc nadšených fanoušků.

U Máně v Řepištích se znovu čepuje pivo. Budovu koupila obec

Dříve chátrající hospoda U Máně v centru Řepišť prošla zásadní renovací. Obec, která budovu koupila v roce 2014, si slibuje, že objekt poslouží jako společenský dům s kulturním sálem, jevištěm a zázemím pro kulturní vystoupení, koncerty i divadlo, ale také jako zázemí pro spolky, občany a základní školu.

Místa k parkování v Jablunkově schází

Bude stát nové parkoviště na sídlišti Alej míru? Důležité ale budou i názory místních.

Město vypsalo tendr na nové mosty u Olešné. Lokalitu protne obchvat

Magistrát ve Frýdku-Místku vypsal zakázku na vybudování dvou mostů poblíž přehrady Olešná. Tamní lokalitu totiž protne obchvat města, který se v květnu začal stavět.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT