Milan Ressel se narodil v roce 1934 v Ostravě. Za Ostraváka se ale nepovažuje, se svým otcem, který byl důstojníkem čs. Armády, se celá rodina mnohokrát stěhovala. Prožil neobyčejné dětství. Na přelomu let 1939 a 1940 se jeho otci podařilo téměř nemožné, už za protektorátu s celou rodinou uprchl do Anglie. Byla to cesta nelehká – přes Slovensko, Maďarsko a Jugoslávii do Francie a posléze do Anglie. Stalo se, že za jednu noc přešli ilegálně i tři hranice.

Po válce se celá rodina vrátila do Prahy. Milan Ressel vystudoval v letech 1953 až 1959 malbu na akademii výtvarných umění u profesorů Holého, Mináře a Součka. K restaurování se dostal brzy po ukončení studia. Měl možnost zúčastnit se restaurování různých objektů pod vedením odborníků, později, po vyřízení licence, mohl dostávat i samostatné úkoly.

V Praze například pracoval na restaurování nástěnných maleb v Lobkovickém paláci, opravoval také barokní ornamentální stropy v Martinickém paláci na Hradčanském náměstí. Stropy restauroval také v Olomouci v objektech Palackého univerzity. Pod jeho rukama znovu ožívala například i krása Jurkovičových dřevěných domů na Pustevnách a některé soukromé domy v Luhačovicích. Opravu grafit na staroveském zámku prováděl v letech 1999 až 2003 a znovu se zde vrátil v loňském roce, kdy zámek poničily prudké deště.

Malba je jeho nejvlastnější projev, vystavoval v mnoha galeriích v České republice i v zahraničí. Pokud je mu dána dobrá předloha, velmi rád se zabývá také ilustrací.

Mezi zasvěcenými je nazýván „Angličan českého komiksu“. Komiksem se zabýval hlavně v 60. a 70. letech. Kdo v té době odebíral tehdejší dětské časopisy Ohníček a ABC, jistě si pamatuje na sci-fi seriály – například Thuvie s Parthu, Desetioký nebo Kraken. Ilustroval také knihy známého záhadologa Ludvíka Součka. V těchto ilustracích je patrná jeho fascinující schopnost vidět jinou realitu a přiřadit ji k současnosti. Jeho jemná klasická realistická kresba v kombinaci s pečlivou kompozicí každého obrázku přivedla na svět dílo v mnohém ohledu nepřekonané.