Sám se v ní vyznává slovy: „Když jsi řezbář, máš od Pána dar.“ „Když jsem jej před lety navštívil s videokamerou v jeho dřevěné chaloupce na pokraji nedaleké hukvaldské obory, zastavil jsem se u umírajícího stromu rozeklaného zubem času. V něm vyřezán portrét hlavy Krista. I další kroky mě vedly kolem dřevěných grafit představujících hlavu ženy, hudebního nástroje či reliéf vztahu ženy a dítěte,“ prozradil filmař Vilém Vlk z Palkovic.

V knize Oboda vzpomíná na svoje mládí, které prožíval na okraji Místku, na své školní roky a s tím i objevování lidských hodnot a okolní přírody. Vzpomínky doprovází fotografie Lukáše Obody.

Milan Oboda se narodil v roce 1941 ve Frýdku-Místku. V současné době žije na ranči u hukvaldské obory, která mu poskytuje nevyčerpatelnou inspiraci a estetiku všech ročních období. Torza staletých buků a dubů jsou pro něj ukázkou nádherné sochařiny přírody, kterou obdivuje stejnou měrou jakou miluje přírodu. Také zvířata mu nejsou cizí a je znám svou láskou ke koním. Z jeho tvorby je tedy znatelně patrná inspirace nejen v hudbě, přírodě a náboženství. (vv, red)