Na trojkoncertu se představí i další dvě pozoruhodné a nadějné frýdecko-místecké soubory Downbelow a Najzar. Desku pokřtí bývalí členové kapely Prouza Dušan Helštýn, Broňa Svoboda a Boris Závada. Vstupné na akci bude 70 korun a každý desátý platící návštěvník dostane navíc zdarma CD Sweetsen fest sampler 007. Do zákulisí Prouzy nás v rozhoru zavedl zpěvák a kytarista skupiny Karel Mařík.

Prouza v roce 2000 obnovila činnost, ale z původní kapely je zde jen jeden člen, dá se vůbec hovořit o Prouze?

To už je opravdu dlouhá historie. V roce 2000 jsme se dali dohromady s Broňou Svobodou, Láďou Frankem, Dušanem Helštýnem a Borisem Závadou na jednu akci, kterou byla moje svatba. Sešla se tehdy původní sestava kapely z roku 1989. Jediný, o kom jsme neměli žádné zprávy, byl Tomáš Hampel. Koncert tehdy dopadl nejen díky svatebnímu veselí nad očekávání dobře. Proto jsme se začali scházet častěji, a to i ve zkušebně. S původním názvem se zpočátku vůbec nepočítalo, ale vznikaly nové skladby, byla tam společná myšlenka a přicházely i nabídky na hraní.

Tomáš Hampel byl díky svému zpěvu jedním z charakteristických prvků původní Prouzy. Tohoto projektu se nechtěl zúčastnit?

Myslím, že tuto otázku by bylo dobré si položit znovu až po poslechu nové desky. O Tomášovi toho mnoho nevíme, 15 let jsme jej neviděli a je škoda, že se takhle ztratil.

Nové album Prouzy vychází po dlouhých patnácti letech. Jaké bylo nahrávání? Byl to výrazný rozdíl proti devadesátým letům?

Tentokrát už jsme si vše nahrávali sami v naší zkušebně ve Frýdku-Místku. Má to řadu výhod, můžeme nahrávat, kdy se nám chce a jak dlouho chceme. Současné podmínky se nedají s tím, co bylo kdysi, vůbec srovnávat. Dneska si můžete nahrát desku doslova v obýváku. Druhá věc je mix a mastering, na ten jsme si netroufli a jsem rád, že nám s tím pomohli skuteční profesionálové. Dušan Neuwerth se postaral o mix a hodně pomohl radami s produkcí, o kterou jsme se postarali jako kapela. Finální mastering pak zajistil Tomáš Zůbek ve studiu Soundsquare. Myslím, že vznikl poctivý a zajímavý materiál. Jako kapela jsme vždy chtěli znít hodně srozumitelně, syrově a nekompromisně a to jsme si snad udrželi. Pánové tomu pak dali více než luxusní kabát.

Kde jsou inspirační zdroje Prouzy?

Těžko říct. Na světě je spousta inspirace. Řekl bych, že se inspirujeme životem.

Jsou na albu hosté?

Na desce je pouze jeden host, je to moje žena Lucka. Dalo by se však říct, že až na Láďu jsme v současné Prouze hosté všichni.

Jak staré jsou písničky, které najdou posluchači na albu V tichosti? Je zde nějaká starší věc z devadesátých let?

Nutno zmínit, že pár věcí vznikalo již v naší kapele Opodeldok. Během sedmi let pak ostatní, co hrajeme jako Prouza. Také jsme překvapeni, že čím víc spolu hrajeme, tím víc nápadů dostáváme ze sebe. Snad už jsem někde řekl, že sedm let trvalo, než se Prouza opět dala dohromady a dalších sedm let jsme pak pracovali na dokončení desky V tichosti.

Jaký je současný sound kapely a jak moc bude překvapen pamětník? Připravujete koncerty?

Je to pořád o stejných pocitech a taky o kytarách. Zvukově to nebude daleko od sebe, ale celkový zvuk je oproštěn od všech zbytečných kudrlinek a trendových věcí. Chystáme několik koncertů k nové desce, ale nebude jich mnoho. Také část koncertů odehrajeme společně s Priessnitz.

Prouzu bylo v poslední době možné vidět na pódiu i s mladými hiphopery. Rýsuje se něco do budoucna? Je toto možná cesta pro Prouzu?

Tohle je náhodné a hodně inspirující spojení. Sektor III i Prouza mají své vlastní komunity a jdou svou vlastní cestou. Navzájem nás ale zajímalo, jak budeme znít dohromady. Posledním koncertem na Sweetsen festu jsme tímto spojením vyvolali velice silné reakce. Na jedné straně nás čekalo opovržení konzervativních posluchačů, na druhé straně téměř neobjektivní nadšení hlavně mladých návštěvníků. Jen velice málo přítomných však zůstalo nezaujatých. Už nyní je jasné, že nezůstane jen u koncertů. Pracujeme na společné nahrávce. Je to pro nás výzva a uvidíme, kdo se toho nakonec ujme jako producent a kam až nás to zavede.