Podmalované oči, hřeben zastrčený v kapse riflí, pohotové odpovědi a hlavně ostravské nářečí – to je typický Ruda z Ostravy. Jeho doménou jsou v poslední době rockové festivaly, které moderuje a zároveň na nich vystupuje s kytarou. Proto není náhoda, že se v sobotu objevil i ve Frýdku, kde uváděl Rockové Vánoce. Využili jsme jeho volné chvilky a zeptali se jej, jak vzpomíná na své herecké začátky.

„Vše vznikalo na pionýrských táborech, kde můj táta dělal hlavního vedoucího. Myslím, že veškeré komediantství jsem zdědil po něm. Pokud šlo o táborové programy, tam jsem vždycky vymýšlel scénky, na které jsem pak balil holky,“ usmál se Michal. Ve škole si pak zkoušel své první herecké etudy na učitelích, jak jinak, než před písemkami. Bolesti břicha sehrál tak dokonale, že jej pouštěli domů.

Na Frýdek-Místek vzpomíná rád jako na určité období svého života, které tu měl možnost prožít. „Zde jsem začínal jako moderátor Rádia Morava. V roce 1993 jsem se zúčastnil konkurzu, kdy v rádiu hledali někoho ohledně nahrávání reklamních spotů a herce zároveň. Přijela nás z Ostravy celá banda a já, protože jsem v té době hrál i po diskotékách, tak jsem uměl obsluhovat ty mašiny. Vzpomínám si, že si zvukař někam odskočil a dlouho se nevracel. Aby nebylo ticho, pustil jsem nějaké CD a kolegové tvrdili, že to bude průser! Když se pak zvukař vracel, já si říkal: ty vole, ten mi dá. On ale na mě: vy to umíte obsluhovat? Výborně! Jste herec, umíte mluvit, umíte nahrávat reklamy, umíte obsluhovat CD, budete moderátor,“ dodal Michal Kavalčík. Tímto způsobem získal místo, kde zůstal dva roky.

Vysílali z prvního patra hotelu Permon a posluchači jej mohli zaregistrovat při nočním programu do šesté hodiny ranní. „Byla to doba, kdy se nehrálo z počítačů, ale pouštěly se CD. Playlisty neexistovaly, každý si hrál, jak se mu chtělo. Do práce jsem dojížděl třikrát týdně courákem z Ostravy a rád vzpomínám na diskotékové večírky v podniku za benzínkou, na jehož název si už bohužel nepamatuji,“ svěřil se Michal Kavalčík. Po dvou letech odešel do Liberce, kde ve své moderátorské činnosti pokračoval.

Jako herec divadla v Českém Těšíně vystupoval rovněž v Národním Domě ve Frýdku-Místku a nevynechal ani klub Stoun, kde bylo vůbec jeho první vystoupení na Moravě. Jak je na tom se sportem? „Ruda cvičí bicáky ve zvedání kryglů a Michala baví tenis, bowling, squash. Mám rád rychlé sporty, ženy, Radegast a zpěv,“ odpověděl. Na to, jak nese popularitu, reagoval: „Zatím je to dobré, nikdo Rudovi ještě nedal přes držku. Ale je to asi tím, že lidé vědí, že Ruda je týpek, se kterým můžou zajít na pivo, poplácají ho po ramenou, řeknou mu cokoliv a ví, že Ruda nemá frňák nahoru jako některé celebrity. Ruda je týpek z davu.“