Čtrnáctý ročník benefičního festivalu Sweetsen fest dnes zahájí koncert na řece Ostravici u sadů Bedřicha Smetany.

Žádná podobná akce se dosud na místě s výhledem na Lysou horu nekonala. Podle pořadatelů jde o mimořádnou příležitost, která se pravděpodobně nebude v budoucnu opakovat. Zahájení, při kterém vystoupí hvězdy frýdecko-místecké hudební scény se svými hosty, bude zakončeno velkolepým ohňostrojem.

Přípravy scény u koryta řeky začaly již mnoho měsíců předem. „Postavení scény na takovém místě jsme museli řešit s mnoha institucemi, ale všichni se nám snažili maximálně vyjít vstříc," pochvaluje si zakladatel festivalu Petr Korč.

Včera odpoledne vyvrcholila dostavba scény, včetně pódia na frýdeckém břehu a diváckou zónou naproti. Návštěvníci si mohou vystoupení užít jak z břehu, tak z vody. „Do řeky budou dva vstupy v podobě schůdků. Dno Ostravice jsme samozřejmě nijak neupravovali," upřesnil Korč. „Diváci se dále mohou těšit na krásné plavčíky v pruhovaných plavkách," dodal.

Samotný nápad zahájit festival takto netradičně je spojen se 750. výročím od založení města Frýdku-Místku. „Přišlo nám zajímavé oslavit výročí vzniku města symbolicky na řece, která spojuje obě části města. Je to také reakce na nový vizuální styl města, jehož symbolem je pomlčka řeka," vysvětlil Korč.

Zítra v šest hodin v bývalé tkalcovně Slezan v Těšínské ulici ve Frýdku na návštěvníky čeká interaktivní koncert Symfonického orchestru Frýdek-Místek spojený s workshopem. „Návštěvníci budou součástí koncertu a budou moci poslouchat třeba i uprostřed mezi muzikanty a vychutnat si tak skladby z neobvyklých pozic," slíbila předsedkyně orchestru Martina Poláchová. Festival pak bude vrcholit v pátek a v sobotu v areálu frýdeckého stadionu, kde představí pět zbývajících scén.

Sweetsen fest je benefiční festival, kde účinkující vystupují bez nároku na honorář. Každý rok je vstup volný, u festivalových vchodů mohou návštěvníci přispět na jednu z frýdecko-místeckých dobročinných organizací. Za třináct let festivalu se vybralo téměř půl milionu korun.

MICHAELA LEBEDÍKOVÁ