To vše a ještě mnohem více nabídne letošní již 16. filmová přehlídka Kino na hranici/Kino na granicy, díky níž se Těšín stane na týden hlavním městem filmu ve Slezsku. Letošní filmový svátek začíná 29. dubna a potrvá do 4. května.

V tematických cyklech nemůže chybět 1. světová válka, od jejíhož propuknutí letos uplyne přesně sto let. Více v cyklu Velká válka 1914 – 1918.

Ženský film

„V rámci cyklu Hranice a zdi světa jsme se původně chtěli vydat do zemí bývalé Jugoslávie, ale nakonec jsme se rozhodli přiblížit divákům, co se děje v současné ukrajinské kinematografii," říká mluvčí festivalu Barbara Szymańska.

Třetí tematický okruh nese podtitul Ženský film v polské kinematografii. Inspirací k jeho zařazení byla dramaturgům festivalu kniha Moniky Talarczyk-Gubały Mazurka nad ránem.

Nejde jen o film

Kromě filmů Dušana Hanáka se mohou filmoví fanoušci těšit na legendární dílo Vladimíra Michálka Amerika, film Viktora Tauše Klauni, Líbánky Jana Hřebejka, Revival Alice Nelis, Signum laudis Martina Hollého, Zbehovia a pútnici Juraje Jakubiska a desítky dalších filmů českých, slovenských a polských režisérů.

Kino na hranici ale není jen o filmu. Večery každoročně zpříjemňují hudební vystoupení. Letos do Těšína přijedou kapely Kieslowski, Bokka, Zrní, Dr. Misio a Puding pani Elvisovej. A zmínit je třeba také výstavy: například expozici fotografií Dušana Hanáka a souhrnnou výstavu Polsko, Evropa a svět, příp. Tváře Agnieszky Holland, kterou připravilo Muzeum kinematografie v Lodži.

NEPŘEHLÉDNĚTE

Soutěž o čtyři akreditaceDeník společně s organizátory přehlídky Kino na hranici nabízí čtyři akreditace, které získají ti, kdo v pondělí v době od 10 do 11 hodin zavolají na tel. číslo 596 322 735 a správně odpoví na soutěžní otázku, která zní:
Jaké filmy se letos budou promítat v rámci cyklu Hranice a zdi světa?