Malá výstavní síň návštěvníky zavede do oblastí původních horských pralesovitých porostů, v nichž se vyskytují vzácní karpatští živočichové i rostliny. Tematicky ji doplní výstava fotografií z okolí Ostrého, kde mimo jiné také v oblasti pralesa Čerňavina působí každoročně plenér fotografů. „Návštěvníkům chceme přiblížit, jak jsou Beskydy krásné, jak druhově pestrá jsou luční společenstva. Málokdo rovněž ví, že se můžeme v Beskydech pochlubit unikátními povrchovými i podzemními pseudokrasovými jevy," rozvádí vedoucí muzea Eva Zamarská.

Výstavu, která začala v neděli 5. května, připravila ve spolupráci s Muzeem Novojičínska a nazvala ji Chraňme naše Beskydy. Doplňují ji i exponáty zvířat, které v této oblasti žijí.

Spíše na krajinu je pak zaměřena výstava fotografií nazvaná Ostrý ve čtyřech ročních obdobích v Galerii Na schodech. Veřejnosti se výstava otevřela ve čtvrtek 9. května. Až do konce července budou moci návštěvníci proniknout do tajů přírody v okolí vrchu Ostrý, kde se v letech 2011 a 2012 konal fotografický plenér.

„Malebné prostředí Chráněné krajinné oblasti Beskydy a Národní rezervace Čerňavina skýtaly, fotografům celou řadu možností, jak zachytit přírodní krásy tohoto kouzelného koutu České republiky. Vznikl jako samostatná aktivita místních fotografů, jejichž objektivy zachytily mnohá místa v okolí vrcholu hory Ostrý ve výšce 1 044 m n. m. tisíckrát, přesto stále dokážou nadchnout a obohatit každou z jejich sbírek krajinářské fotografie," doplňuje Eva Zamarská.

Součástí obou akcí bude nabídka vzdělávacího programu. Pro zájemce z řad široké veřejnosti připravil František Šulgan ze Správy CHKO Beskydy přednášku spojenou s promítáním. Tématem budou Beskydy jako evropsky významná lokalita, co ji poškozuje a čím je krásná. A to ve čtvrtek 30. května v hodinových intervalech po celý den. Na přednášku je nutné se objednat předem.

Tematiku Beskyd zpestří kreslený humor Pavla Kotyzy, který do konce června vystaví své vtipné kreslené příběhy vybrané z posledních 30 let. Člen České unie karikaturistů publikuje od roku 1983, a to v denících StadiOn, Sport, Dikobraz, Svět ženy a v mnoha dalších.