Své dokonale propracované abstraktní malby tu vystavuje Lukáš Orlita, který sice patří mezi mladé umělce, i přes svůj nevysoký věk se však už dokázal prosadit i na mezinárodním poli. Lukáš Orlita působí v Brně, narodil se ale v Novém Jičíně a své dětství ale prožil právě ve Frýdku-Místku.

Před devíti lety vystudoval ateliér malby u profesora Načeradského v Brně. „Už od dob studií je Lukáš posedlý technicistním motivem mostu. Zdroje své tvorby čerpal mimo jiné i v industriálním okolí nechvalně proslulého průtahu Frýdkem-Místkem. S motivem mostu experimentuje jak v reálné rovině, tak i v silně abstrahující rovině počítačové modelace,“ představila na vernisáži výstavy Orlitovo dílo Simona Pavlicová.

Orlitovy obrazy dosahují jasné designové čistoty. „Lukáš sám o sobě říká, že malbu nestaví na expresivním malířském rukopisu, na nějakých rozervaných pocitech umělce nebo na snaze něco soukromého vykřičet do světa. Místo toho klade důraz na chladnější, anonymnější způsoby zacházení s barvou,“ pověděla Simona Pavlicová a pokračovala: „Designovou čistotu vyjadřuje i jeho práce se samotným plátnem. Maluje i na samotné plochy začištěných bočních hran. Můžeme tak z boku vnímat čisté plátno či jednotnou barvu, převážně černou.“

Svou originalitou a „designovostí“ Lukáš Orlita bezesporu dokáže zaujmout i ty, kdo jinak abstraktnímu umění příliš nehoví. Samotná vernisáž výstavy obrazů mladého neotřelého umělce přilákala do nevelké galerie kolem šedesáti příznivců, mezi nimiž byla i celá řada významných osobností z Frýdku-Místku a okolí.

„Na vernisáž se tentokrát přišlo podívat i mnoho nových tváří, samozřejmě přišli i naši skalní příznivci. Abstraktní obrazy občas vystavujeme, ale ještě nikdy to nebylo v takovém rozsahu, kdy je tomuto umění věnována celá výstava,“ konstatovala majitelka Galerie pod zámkem Ivana Cviková. „Myslím si, že jsou to obrazy, které vyvolávají reakci, ať už pozitivní nebo negativní, což je určitě dobře. Uvidíme, snad si i přes svou neobvyklost najdou své příznivce,“ dodala.

Výstava Prostorové vize bude ve Frýdku k vidění do 20. listopadu.