V doberské knihovně, která se může pyšnit dvaceti tisíci tituly různých žánrů, pracuje na celý úvazek již patnáct let: „Pokud si dobře vzpomínám, tak jsem zde nastoupila v červnu roku 1995. A jak jsem se k tomu vlastně dostala? Když to vezmu pěkně od začátku, tak lásku ke knihám jsem podědila po svém pradědečkovi. Proto jsem taky později studovala Střední knihovnickou školu v Brně. Mezi knížkami jsem se pohybovala neustále,“ zavzpomínala vedoucí knihovny v Dobré Dagmar Španihelová, jejíž oblíbenou knížkou v dětství byl Špalíček pohádek od Františka Hrubína.

„Byly doby, kdy jsem byla schopná přečíst až patnáct knížek za měsíc. V současné době jsem ráda, když stihnu tak čtyři knížky. Například nyní čtu titul Syn boha hromovládce od mého oblíbeného finského spisovatele Arto Paasilinna. Tento autor používá hodně zvláštní humor. Mohu vřele doporučit,“ prozradila Dagmar Španihelová, která i ve svém domě na Morávce má stovky knih.

„Kromě kuchyně je mám skoro všude. Byly časy, kdy jsme měli v Dobré i šest set čtenářů, v současné době jich máme 370. Kvůli počítačové generaci jsme také pokles zaznamenali. Nejstarším čtenářům je přes osmdesát, těm nejmladším kolem tří let. Maminky jim samozřejmě půjčují obrázkové knížky,“ vysvětlila Španihelová s tím, že nejbližší akcí, kterou budou pořádat, bude tradiční celostátní akce Noc s Andersenem. „Letos ji budeme mít 26. a 27. března,“ dodala Španihelová.