Od 10 hodin propukne v areálu jarmark. Součástí akce bude okování koně mistrem podkovářem, lidé se mohou těšit na ukázky lidových řemesel a rukodělných prací. Obřad Miyszani lowiec, který je největší "ovčí" slavností v roce, začne po jedenácté hodině. Název pochází z místního gorolského nářečí, česky se mu říká Vyhánění ovcí. Slavnost je známá v celém Karpatském oblouku, například na Valašsku jí říkají Redyk.

Svátek připomíná jednu z nejdůležitějších událostí v životě zdejších pastevců, kteří většinou v květnu odcházeli se stády ovcí na letní pobyt do salaší vysoko do hor. Návštěvníci areálu v Košařiskách budou moci nahlédnout pod pokličku výroby sýra a žinčice, chystá se rovněž soutěž o nejlepšího "lowczorza" v dojení a stříhání ovcí.

V sobotu bude vyhodnocena i soutěžní výstava dětských kreseb s názvem Helo, helo, Helynko. Od 13 do 18 hodin diváky potěší přehlídka tradičních lidových hudebních nástrojů a folklorních souborů. Miyszani lowiec se koná již počtvrté. K obnovení svátku, který je spojen s různými obřady a rituály, přispěli nadšenci z Polského kulturně-osvětového svazu (PZKO).

O loňské slavnosti Miyszani lowiec, na které se sešly tisíce lidí, čtěte ZDE

(lew)