„Na tomto místě dělám již čtvrtým rokem a letos jsem se rozhodl pro toto dílo. Název je daný tím, že dílo má odvážné tvary. Proto jsem zvolil jako dřevo ořech, který tyto tvary umožní vytvořit,“ prozradil sochař Jiří Vyvial z Ostravy. Samotný kmen stromu byl pokácen před zhruba dvěma měsíci. „Koupil jsem ho od jednoho soukromníka ze zahrady. U této sochy moc nevadilo, že se pracovalo s čerstvým dřevem, protože budoucí tvary díla to umožňovaly. Přesto jsem ale vysychání kmene stále sledoval a postupně jsem mohl praskliny zapojit do konečné podoby sochy,“ přiblížil sochař.

Ten vlastně na hradě pracoval vždy o víkendech a během týdne dílo přirozenou cestou vysychalo.

„Konečný tvar sochy pochopitelně vím předem. Mám nákres, ale při samotném tesání dělám drobné úpravy. Proto i kmen předem ořežu motorovou pilou, aby byl lehčí na převoz na místo, kde pak tesám. Navíc tady na hradě bych s motorovou pilou asi ani nemohl pracovat, protože přítomní hosté by to tady nevydrželi,“ vysvětlil Vyvial. Ten tak Odvahu tesal před zraky návštěvníků.

„Atmosféra byly vynikající. Před lidmi se mi tesalo dobře, a také prostředí hradu tomu dodávalo určité kouzlo. Přitom kdysi jsem před diváky nemohl dělat, ale postupně jsem si tento druh tesání velmi oblíbil,“ pokračoval sochař. „Když mám diváky, tak zvládnu i více práce,“ uzavřel se smíchem Vyvial.