Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vzpomínky na druhý domov

Frýdek-Místek -Kulturní život ve Frýdku-Místku v šedesátých letech vcelku upadal a nebylo organizace, která by ho oživila. Až po ustavení závodního klubu ROH Slezan, který se z malých prostor u hřiště Slezanu přestěhoval do Národního domu v Místku, začala dlouhá éra tohoto kulturního zařízení.

16.5.2011
SDÍLEJ:

Frýdecký zámek. Ilustrační snímek. Foto: Deník/ Marek Cholewa

Výbor klubu
Ten tvořili převážně zaměstnanci podniku Slezan, a to vesměs kulturní pracovníci jednotlivých závodů. V čele výboru byl ředitel závodu 06 a později starosta města Jaroslav Chrobok. Ten kolem sebe seskupil celou “partu“ zájemců o kulturu ve městě. Vždyť téměř šestnáct souborů a kolektivů tvořilo velkou část programu pro veřejnost.

Vzdělávací činnost
To byly vesměs přednášky a besedy se zajímavými lidmi a významnými hosty, jako například s manžely Zátopkovými, známými herci Menšíkem, Sovákem, Kačerem, Bohdalovou i ostravskými Kobrem, Brázdou a celou řadou dalších. Svůj význam mělo i Divadlo hudby s cykly dramatické i hudební tvorby, které po několik let vedl profesor Sládek. Krátce existující historický kroužek dbal nejen na kronikářské záznamy, ale i na besedy například o Petru Bezručovi pod názvem „Jak jsme ho znali.“

Hudební soubory
Hudební soubory tohoto závodního klubu Slezan byly známy v celém okrese, mnohé z nich měly i celostátní působnost. K největším tělesům patřily dechová hudba pod vedením Jaroslava Vostradovského, účinkující na celostátních festivalech, orchestry Miloše Hýla, který hrál na výchovných tanečních večerech, dále soubor TONINO, známý ze svazáckých „čajů o páté“, i soubor Františka Kubaláka, který měl pravidelná vystoupení v chatě ROH Petra Bezruče v Malenovicích nebo ve frýdeckém Radhošti.

Pěvecká a folklorní činnost
Ta byla doménou klubu. Mužský pěvecký sbor Smetana velmi často účinkoval na festivalech v Polsku, Staré Vsi i po celé vlasti. Zásluhou V. Šimkové začal tvořit a vystupovat národopisný soubor Ostravica z Janovic, a to nejen na pravidelných Ondrášovských slavnostech v Janovicích, ale i na Slovácku a po celé vlasti.

Dramatická a loutková aktivita
Tato byla především v dramaticko-ochotnickém souboru, který vystupoval nejen na regionálních soutěžích, ale se svými hrami se dostal i na celostátní festival do Hronova. Zásluhu na tom měli ochotníci, jako dámy Ryšková, Čejková, Dittlerová, pan Jančura, a to zejména s hrou Dům Doni Bernardy.
Ve městě bylo i zázemí loutkového souboru DUO, vycházející ze sokolské tradice s loutkovou i divadelní scénou, ti také byli účastníci celostátního festivalu v Chrudimi. Zásluhu na tehdejší aktivitě měli pánové Výkruta, Krulikovský, Maršálek a mnoho dalších.

Ostatní zájmová činnost
Ta byla v několika komisích. Třeba zájezdová skupina připravila celou řadu zájezdů do ciziny, na Lipský veletrh, na polskou Rujanu anebo do Gdaňsku, Gdyně, Sopot či na spartakiády v Praze nebo na znovuotevření Národního divadla. Tato skupina zajišťovala i pravidelné předplatitelské zájezdy do divadla v Ostravě.

Na tom všem měli podíl pánové Ryška, Kvíčala, Vlk, Romančok a další. Veřejnost také ráda navštěvovala nejen programy divadel z Prahy, ale hlavně zoopark. Děti si mohly zásluhou Fr. Habrnala zajít do zoo v menším provedení přímo ve městě, vysoká zde byla i návštěvnost ze strany místních škol. Existovala i řada klubů a kroužků, jako kroužek filmový, filumenistů, esperanta a další, které měly širokou členskou základnu.

Na tyto kulturní časy v našem městě v závodním klubu národního podniku Slezan se jen vzpomíná, protože pro mnohé byl klub „druhým domovem“.

VILÉM VLK

16.5.2011
SDÍLEJ:
Babí léto v Ostravě, 18. říjen 2017. Ilustrační foto.
18

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

Snímek zachycuje prvňáčky ze základní školy v Milíkově. Třídní učitelkou je Martina Labajová. Na fotce zleva: Julie Martynková, Eliška Szmeková, Nela Ernstová, Marie Bojková, Jakub Raszka, Jakub Szmek, Nikolas Szlauer.

Představujeme prvňáky ZŠ v Milíkově a Bukovci

OBRAZEM: Třinec má obchvat, jeden úsek ale chybí

Třinec – Jedenáct let poté, co se stát zavázal postavit obchvat Třince, přišel zlomový den pro celý region. Nová silnice mezi třineckou částí Nebory a Bystřicí se v úterý otevírá motoristům.

S ODISkou nově do Ostravy také žlutými vlaky

Na krajskou síťovku ODISKA budou moci cestující jezdit i vlaky RegioJet. Do systému budou zařazeny tři ranní spoje z Návsí.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje a lídr hnutí ANO 2011 za Moravskoslezský kraj jako host on-line rozhovoru Deníku odpovídal na dotazy čtenářů.

AKTUALIZOVÁNO

Mistr vyšel ve Werk Areně naprázdno! Oceláři zdolali Kometu

/FOTOGALERIE/ Hokejisté Třince načali druhou čtvrtinu extraligy výborně. Třetí celek tabulky porazil dosavadního lídra a zároveň obhájce titulu Kometu Brno 4:1. Hattrickem se na triumfu Ocelářů podílel útočník Martin Růžička.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení