Výstavy na zdejším zámku bývají v období před vánočními svátky tradiční. Tentokrát expozice není věnována vánoční tématice, ale byla dána přednost výtvarníkům tvořícím ve Staré Vsi. Zájemci si mohou obrazy Hany Kumalové a Anny Strachotové prohlédnout do 20. prosince v sobotu a neděli od 9 do 17 hodin. Anna Strachotová většinu svého produktivního věku strávila jako učitelka v autoškole a malování pro ni bylo jako nutná relaxace. Zájem o výtvarnou činnost má odjakživa, pracovala v kovotepectví a uměleckém zámečnictví.

„Aktivně jsem začala malovat asi před dvaceti lety, kdy jsem se v autoškole seznámila se dvěmi amatérskými malířkami. V té době jsem začala navštěvovat malířský kroužek pod vedením Jaromíra Zahla,“ prozradila Strachotová, která se skupinou amatérských malířů pořádala výstavy například v Ostravě a Opavě. Když před dvěma roky zakoupila zanedbaný mlýn ve Staré Vsi, byla šťastná, že bude mít ateliér. „Nyní tedy maluji ve mlýně na půdě. V okolí je mnoho podnětů a motivů,“ dodala malířka.

Hana Kumalová studovala obor propagačního výtvarnictví na Střední průmyslové škole stavební v Ostravě-Přívoze. Její výstavy mohli lidé navštívit mimo jiného ve Zlíně, Frýdlantu nad Ostravicí, Frýdku-Místku a dalších místech. „Malování a kreslení se věnuji od mládí. Náměty čerpám z přírody, vesmíru a hlavně z děl starých mistrů. Po svém zpracovávám některé výjevy z bible a dávné historie. Mým velkým vzorem je italský malíř Caravaggio,“ řekla Kumalová, kterou ze všech malířských a grafických technik nejvíce zaujala malba olejovými barvami a akrylem.