Klub se zaměřuje hlavně na celoroční systematickou výuku mladé generace v jízdě na koni spolu s komplexní výchovou zahrnující péči o koně. Nechybí ani vzdělávací programy pro mateřské a základní školy.

Vedle toho je pak klub již 30 let členem České hiporehabilitační společnosti, která zastřešuje rehabilitační střediska, poskytuje informace a pomoc všem, kteří chtějí provozovat tuto službu odborně, spolehlivě a podle stanovených pravidel.

Areál Jezdeckého klubu SviadnovAreál Jezdeckého klubu SviadnovZdroj: Deník/Jan Smekal

„Hiporehabilitace. Kůň jako parťák, který léčí tělo i duši. Hřbet koně je úžasná balanční plocha. Ano, to je hiporehabilitace! Na rehabilitaci je pohlíženo jako na léčebný, výukový a výchovný proces, který se snaží o maximální zapojení člověka se zdravotním znevýhodněním do společnosti a rehabilituje ho v oblastech motoriky, psychiky i sociálních dovedností,“ popsala Hrůzková.

„Termín hiporehabilitace v sobě skrývá několik oborů, kde odborník ve své profesi využívá pohyb koňského hřbetu nebo prostředí koně v souladu s rehabilitačním plánem v rámci terapie, výuky nebo sportu,“ pokračovala.

Hotel Centrum ve Frýdku-Místku už léta chátrá. Nejspíš půjde k zemi.
Půjde k zemi? Osud hotelu Centrum ve Frýdku-Místku leží i v rukou komise

Sviadnovský jezdecký klub je střediskem doporučené hiporehabilitace při České hiporehabilitační společnosti. „Poskytujeme Hipoterapii ve fyzioterapii a ergoterapii (HTFE) dětem od rané péče. Jsme odborně vyškolený tým v čele s kvalifikovanou terapeutkou. Celkem šest koní má složenou specializační zkoušku. Přijímáme dětskou klientelu po konzultaci s rodiči a pouze jen na doporučení odborného lékaře. Zájem je vysoký, převyšující naše možnosti. Převažuje dobrovolná práce členů klubu. Každodenní starost o finanční zajištění provozu koní zatím nedovoluje pomýšlet na profesionalizaci týmu,“ poznamenala Hrůzková.

Předsedkyně Jezdeckého klubu Sviadnov Darja HrůzkováPředsedkyně Jezdeckého klubu Sviadnov Darja HrůzkováZdroj: Deník/Jan Smekal

„Nespadáme bohužel pod zdravotnictví a tak „doba covidová“ značně komplikuje a zcela zastavuje hipoterapii. Koronavirová opatření nás vyřadila ze hry. Nejsou klienti, není příjem, ale o koně je potřeba se starat, pracovat s nimi, udržovat je v kondici každý den v roce. Zajistit tak jejich pohybování, veterinární péči - vakcinace, zubní ošetření, korektury kopyt, kování atd. Když kůň vypadne z denního režimu, může dojít k nevratným chybám, ztráta osvalení, ke zraněním, kolikám, schvácením kopyt apod.,“ upozornila Hrůzková.

Růžový grep na obloze? Ne, jen dnes a zítra je k vidění Měsíc v takzvaném superúplňku. Nejde ale vidět zcela jasně. Až příští rok.
Pozorovali jste v pondělí superúplněk? Takto vypadal. Vidět bude i dnes večer

„Rehabilitace je poslání. Kůň je parťák. Nezbývá než doufat, že se situace co nejdříve zlepší. Jsme na hraně našich finančních možností. Ustát to ale musíme za každou cenu. Náš areál připravujeme a plánujeme postupně dispozičně přizpůsobit tak, abychom i za přísných hygienických opatření dokázali (dle pokynů HS) poskytovat hipoterapii našim dětem. Věříme, že nám dobré duše pomohou,“ uzavřela předsedkyně Jezdeckého klubu Sviadnov.