Ačkoli je vystudovaná učitelka prvního stupně, do školy nikdy nenastoupila. Zabývala se dalším vzděláváním pedagogů nebo řídila rodinnou firmu vyrábějící důlní vzduchotechniku. „Vše, co jsem kdy dělala, mě bavilo a dělala jsem to na maximum. Například jsem během první krize, která v dolech propukla asi před osmi lety, nějakým způsobem částečně dokázala přeměnit naši klientelu a prodávali jsme důlní vzduchovody v barevném provedení jako agility tunely pro psy,“ směje se Petra Morysová při vzpomínce na své bývalé zaměstnání.

V té době zodpovídala za patnáct zaměstnanců a byla v neustálém stresu. Její manžel pracoval v korporátu, kde na něj byly také kladeny vysoké nároky. „Přemýšleli jsme, co budeme dělat, abychom odbourali stres z práce. Rozhodně jsme nechtěli užívat nějaké prášky na uklidnění,“ vysvětluje Petra. A tak společně s manželem začali navštěvovat lekce jógy. „Zjistili jsme, že nám prospívá nejen po fyzické, ale i po psychické stránce. Během cvičení jsme mysleli jen na pohyb, který byl pro nás ze začátku nesmírně složitý,“ vzpomíná.

Lašský král oslavil 75. narozeniny křtem nového CD.
PODÍVEJTE SE: Lašský král slavil 75. narozeniny. Gratuloval i ministr Chodúr

Na lekce chodili i čtyřikrát týdně. „Někdy jsme nemohli spát, i když jsme byli k smrti unaveni. Na cvičení jsme přicházeli s pocitem, že se nám z toho všeho tlaku rozskočí hlava. Časem jsme zjistili, že po lekci jsme měli hlavu jako propláchnutou. A večer jsme mohli zase pracovat, ale tentokrát už uvolnění,“ říká.

Z nevytopených prostor do vlastního

Cvičení manželům sice pomáhalo, ale nebyli úplně spokojeni s prostory, kde se lekce konaly. „Vždy jsme byli v tělocvičně některé ze škol. V zimě se v nich už odpoledne netopí, takže jsme se všichni klepali. To byl jeden z důvodů, proč jsme s manželem začali uvažovat o provozování jógového studia. Chtěli jsme si vytvořit nějaký hezký prostor, kde bychom se mohli cvičit. Koupě domu pod věží byla naše první investice,“ vypráví Petra.

Dům Pod Věží se nachází v historickém jádru Frýdku. Kdysi v něm byla střední zdravotnická škola, pak se z něj měl stát hotel, ale nakonec ho koupili manželé Morysovi. „Hledali jsme něco v historické části města. Oslovený realitní makléř nám nabídl dům u kostela sv. Jana Křtitele blízko zámeckého náměstí. Večer nás vzal do podkroví, odkud je krásně vidět osvětlená věž kostela. V té chvíli jsme věděli, že jsme na správném místě,“ popisuje.

Sladké výrobky AF-RÓ z Petřvaldu.
PODÍVEJTE SE: Takto se dělají zdravé sladkosti plné oříšků a ovoce v Petřvaldě

Dva roky na to, po náročné rekonstrukci si otevřeli studio. Petřin manžel se stále věnuje práci stavaře, ale Petra místo otcovy rodinné firmy vede studio a lekce jógy. „Jóga je styl života. Promítá se do toho, jak žiju, jak se chovám k sobě a ke svému okolí. I jóga má svá pravidla, která se snažím aplikovat v běžném životě, abych se ze všeho nezbláznila. Samozřejmě, že i já neustále chybuji, jsem netrpělivá, výbušná, ale teď už s tím nějak dokážu pracovat. Necvičím každé ráno nebo večer. Nejsem asketa, chci si užívat života. Je něco jiného, když jste jogín a nemáte rodinu, ale já tohle aplikuju do běžného života,“ tvrdí Petra.

Podle ní při cvičení každý pozná o něco lépe nejen své tělo, ale i duši. „Už jen během soustředění se na svůj nádech a výdech, se lépe poznáváte. Zavřete oči a jste chviličku jen sama se sebou. Jóga je také o rituálech. I když vás něco rozhodí, ať už šťastná nebo smutná událost, tak vás zavedené rituály drží v určitém rytmu, které vám nedovolí úplně spadnout na zem nebo vzlétnout,“ dodává.

Tereza Liczmanová