Předchozí
1 z 4
Další

Oceněný dárce krve: Hlavně se nebát a zkusit to

Poprvé byl darovat krev ještě jako voják z povolání v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Psal se rok 1984. Loni už Petr Král, který je učitelem na Střední škole gastronomie, oděvnictví a služeb ve Frýdku-Místku, dostal od Českého červeného kříže nejvyšší vyznamenání udělované dárcům krve – dovršil totiž 250 čestných darů krve nebo její složky.

.Zdroj: .

„Na odběry chodím pravidelně jednou až dvakrát za měsíc. Darovat plnou krev lze u mužů pětkrát a u žen čtyřikrát do roka, ale složky krve, například krevní plazmu, můžete darovat dvakrát do měsíce,“ říká oceněný dárce, který ke konci roku obdržel v Praze plaketu Dar krve - dar života. Tou se dosud v tuzemsku pyšní 454 lidí. I při loňském šestém setkání výjimečných dárců krve si pro vyznamenání přijela většina dárců ze severovýchodu republiky, kde je tradice dárcovství krve stále velmi živá.

.Zdroj: .

Krev nebo její složky daruje Petr Král pravidelně od roku 2002. „Hlavním motivem je morální odpovědnost, pomoc druhým nemocným lidem. Nikdy nevíte, kdy budete krev nebo její složky potřebovat,“ podotýká s tím, že důležitá je také pravidelná kontrola zdraví. „Samozřejmě jsou zde i další motivační prvky, které ale nejsou prioritní,“ doplňuje Král. Dárci krve kromě ocenění získávají výhody u zdravotních pojišťoven nebo daňové zvýhodnění.

.Zdroj: Deník / Jaroslav Loskot

A co by Petr Král vzkázal těm, kteří nad dárcovstvím krve zatím váhají? „Hlavně se nebát a zkusit to,“ apeluje všestranný sportovec. „Budete kompletně odborně vyšetřeni, budete mít pravidelné informace o svém zdravotním stavu, dále pravidelné vyšetření srdce, pravidelný příjem vitamínů a další bonusy můžete čerpat u svých zdravotních pojišťoven, jako jsou rehabilitační cvičení, plavání, masáže a další aktivity.“

Ilustrační fotoZdroj: DENÍK/Jiří Sejkora