Předchozí
1 z 5
Další

Tomáš Tomanek léta rozdává radost se skupinou Blaf

Psal se rok 1985, kdy jablunkovská skupina Blaf absolvovala svůj premiérový koncert. V současné době má za sebou již více než 1200 koncertních vystoupení. Po celou dobu je s kapelou z Jablunkovska zpívající v nářečí neodmyslitelně spjatý její lídr – Tomáš Tomanek.

Tomáš Tomanek při účinkování na festivalu Na Pomezí v Dolní Lomné.

„Kluci z Hrádku mě oslovili, zda bych k nim nešel hrát do country kapely na housle. Jelikož jsem už tehdy skládal texty pro kapelu Bidon z Jablunkova, ale oni mě jako interpreta odmítali, tak jsem nabídku přijal. Po půlroce zkoušení jsem poskládal a otextoval asi osm písniček, včetně Cugu do Werku, a tím jsme prorazili na regionální country scéně. Pak následovala personální zemětřesení. Dotáhl jsem do Blafu Bubleho s banjem. Nároky na muziku začaly stoupat a ti kluci, co mě do kapely přijali, tak odešli,“ vzpomíná na počátky kapely.

Skupina Blaf na Lodičkách. Desítky fanoušků neodradila ani krátká odpolední přeháňka.

Písničky z devadesáti procent skládá právě Tomanek. „Zpočátku jsem otextovával občas i prověřené hity, což mělo větší úspěch, ale z hlediska autorského práva je to celkem problém, a tak razíme vlastní tvorbu. Něco hudby naskládal Honza Pazdera, pár písniček má na kontě Buble. Pár písniček kamarád Igor Gaura. Všechno je ze života a je inspirováno naším regionem,“ líčí.

Tomáš Tomanek patří ke známým osobnostem Jablunkovska.

Na kontě má už sedm alb ve formátu CD. „Na to, že to skládám většinou já, tak si myslím, že už nemá smysl vydávat periodicky co tři roky CD. Mám hodně naskládaných písniček z osmdesátých let v češtině, ale nevím, jestli se klukům do toho bude chtít. Navíc mi životní zkušenost ukázala, že posluchači mají radši písničky starší, i když si myslím, že novější jsou lepší, a to je pro mě jako autora dost demotivující,“ podotýká Tomanek.

Tomáš Tomanek s CD skupiny Blaf.

Z koncertů nejraději vzpomíná na finále Porty v Lochotíně v roce 1990. „Hráli jsme před téměř třicetitisícovým obecenstvem. Pak Visagino Country v Litvě. Na domácí scéně to je Festival na Pomezí v Dolní Lomné. Koncertů a veřejných hraní jsme už ale absolvovali přes dvanáct set, takže by to bylo na knížku,“ říká Tomanek. Od loňského podzimu má navíc na svém kontě nový knižní titul. Czundry baby a zabawy jsou jeho retrospektivou vyprávějící o každodenních strastech a slastech mladého muže.

Skupina Blaf na Lodičkách. Desítky fanoušků neodradila ani krátká odpolední přeháňka.