Vysvětlete nám prosím na úvod, proč je dětská pokožka citlivá a vyžaduje proto speciální péči?
Stavba dětské kůže se mění a vyvíjí s věkem dítěte. Nejjemnější a nejzranitelnější kůži mají novorozenci. Jejich kůže je velmi tenká a může tedy snadno dojít k dehydrataci. Je také méně odolná vůči mechanickým vlivům. Mazové žlázy jsou přechodně aktivní po porodu a následně až od čtvrtého měsíce, což způsobuje suchost kůže v tomto mezidobí. Vyznačuje se nízkou tvorbou melaninu, což je pigment, který kůži chrání před UV zářením.
Jak můžeme vhodnou kosmetikou dětskou kůži chránit?
Vhodná dětská kosmetika by v první řadě měla pomoci udržovat citlivou kůži zdravou, vláčnou a dostatečně hydratovanou. Chránit ji před negativním působením chemických, fyzikálních i mikrobních vlivů vnějšího prostředí a nenarušovat přirozený ochranný kožní film.
Je třeba dětskou kosmetiku používat každý den? Nechybujeme, když dítě mažeme příliš často?
Pečlivé ošetřování a každodenní péče o dětskou pokožku jsou velmi důležité. Vždy je ale třeba volit přípravky určené pro daný věk dítěte v přiměřeném množství a vhodné konzistence, která pokožku ani nevysušuje ani nepřehřívá a umožňuje jí volně dýchat. V potaz je třeba brát i roční období, v letních měsících je vhodnější používat lehčí krémy a mléka s vyšším obsahem vody, v zimním období hutnější krémy a masti.
V čem se vlastně liší kosmetika pro děti a pro dospělé?
Pro dětskou pokožku je velmi důležité zachovat dostatečnou hydrataci, na níž se významnou měrou podílí mírně kyselé pH, které je u malých dětí 6,6, u starších dětí kolísá mezi 4-5,5. Nejvhodnější přípravky by tedy měly udržet pH povrchu kůže neutrální nebo mírně kyselé, neměly by narušovat kožní bariéru, a zároveň pokožku dostatečně hydratovat. Dětská kosmetika je vhodná i pro dospělou pokožku, obzvláště citlivých osob, naopak to ale neplatí. Dětská pokožka totiž reaguje zvýšeným podrážděním i na látky, které dospělá pokožka bez problémů snáší.
Podívejte se na video o lidské kůži:
Z čeho se dětská kosmetika vyrábí? A jaké složky v ní jsou vhodné právě pro citlivou dětskou pokožku?
Kosmetické přípravky obsahují mnoho aktivních látek, které jsou specificky vyvíjeny k péči o určitý typ pleti nebo jednotlivých partií těla. Ty, které jsou určené obecně pro citlivou pleť, obsahují látky, které vytvářejí ochranný lipidický film na kůži. Také látky hydratační, které aktivně vážou vodu v kůži, a látky regenerační, přirozené antioxidanty, látky inaktivující toxické radikály, látky působící protizánětlivě a UV filtry.
Jak číst složení na obalu kosmetických výrobků pro děti? Zpravidla je ve složení celá řada chemických názvů, které laikovi nic neřeknou. Jak ze složení poznám, která dětská kosmetika je opravdu kvalitní?
Na všech kosmetických přípravcích je popsáno složení, a to v pořadí podle klesající koncentrace. Látky jsou uvedeny v mezinárodně platném názvosloví, které v případě potřeby laikovi osvětlí odborník, například alergolog, dermatolog, hygienik či farmaceut.
Kromě složení je ale na obalu řada dalších důležitých údajů, které u kvalitních kosmetických přípravků nesmí chybět. V prvé řadě se jedná o vyznačení země původu, názvu a sídla právnické nebo fyzické osoby, která nese odpovědnost za jejich bezpečnost. Dále doba minimální trvanlivosti, tedy datum, do kterého výrobce garantuje kvalitu přípravku. Tento údaj může být také uveden piktogramem přesýpacích hodin a může být ještě doplněn dalším piktogramem otevřené nádobky s víčkem s údajem doby trvanlivosti po otevření. U dětské kosmetiky samozřejmě nesmí chybět údaj o věku, pro který je přípravek určen, a srozumitelný způsob použití.
U jakých složek bych měla naopak zpozornět?
Je důležité uvést, že do kosmetických přípravků je možné použít pouze ty suroviny, které jsou pro zdraví člověka bezpečné. Evropská komise vydala ve svém nařízení o kosmetických přípravcích seznam látek závazný pro jejich výrobce, jejichž obsah podléhá omezením. Mezi ně patří například barviva, konzervační přísady, které prodlužují dobu použitelnosti, filtry UV záření. Jejich obsah je regulován a nejpřísněji stanoven pro kosmetiku určenou pro děti do tří let. Existují i další složky, které mohou na dětské kůži působit diskomfortně. Tenzidy, které jsou obsaženy v mýdlech, šamponech a koupelových pěnách, mohou nadměrně vysušovat dětskou pokožku. Emulgátory mohou poškozovat ochranný film, a činit tak dětskou pokožku náchylnější vůči škodlivinám z prostředí.
Je na trhu i ryze přírodní kosmetika?
Ano, a i v lékárně Nemocnice Na Homolce pozorujeme, že poptávka po přírodní kosmetice za posledních několik let roste a také stále více kosmetických výrobců rozšiřuje své portfolio o přírodní řady. Jejich používání je smysluplné, pokud se vyhnou chemicky upraveným látkám nebo přispějí k ochraně životního prostředí. Kvalitu a přírodní původ kosmetiky může výrobce deklarovat vyznačením ochranné známky s označením jako přírodní, bio, natural nebo organic.
Může i bio a přírodní kosmetika obsahovat alergeny?
Přírodní kosmetika se vyrábí ze složek převážně přírodního charakteru. A ano, právě tyto látky mohou být potencionálně silnými alergeny.
Jak se dětská kosmetika testuje?
Výrobce, dovozce nebo distributor kosmetického přípravku, který jej chce uvést na český trh, je povinen zhodnotit jeho bezpečnost a deklarované funkce pomocí laboratorních, instrumentálních a klinických zkoušek, které provádí Národní referenční centrum pro kosmetiku Státního zdravotního ústavu ČR.
Mohu s klidným svědomím nakupovat dětskou kosmetiku i v běžné drogerii?
Ano, pokud dodržíte několik pravidel správného nákupu. Kosmetické přípravky nevybírat nahodile, podle ceny nebo barvy či atraktivity obalu, ale podle údajů na obalu - věku dítěte, účelu, pro který je určen, a funkce, která se od něj očekává. U přípravků, které spotřebitel nezná, by si měl pečlivě pročíst i informace o tom, kdo je vyrobil, zda je na obalu uvedena zodpovědná osoba, jakou má dobu trvanlivosti a jestli jsou všechny údaje uvedeny srozumitelně.
Může dětská kosmetika příznivě ovlivnit dětskou imunitu?
Kvalitní dětská kosmetika pomáhá udržovat správnou funkci ochranného pláště, čímž citlivou dětskou kůži chrání před působením mikrobů či plísní a zvyšuje její odolnost. Celkový účinek však většina kosmetických přípravků nemá, neboť se absorbuje ve vrchních vrstvách pokožky.
Pokud dítě trpí na vyrážky či ekzémy, jakou kosmetiku bychom měli používat, a které se naopak obloukem vyhnout?
Mnoho alergiků intenzivně reaguje na vonné složky, chemické UV filtry a konzervační látky kosmetických přípravků. Reakce je ale individuální. Proto při podezření na alergickou reakci je nezbytná návštěva dermatologa nebo alergologa, který dokáže identifikovat reakci na konkrétní složku. Té je pak třeba se nadále skutečně vyhýbat a používat přípravky již vyzkoušené. Nový přípravek nejdříve vyzkoušet několikadenní aplikací na malou plochu, například vnitřní plochu předloktí. Pokud se neobjeví žádné reakce, bude pravděpodobně dobře snášen.
Je nutné kosmetiku pro děti nějak speciálně skladovat?
Obecně platí, že pokud výrobce neuvádí jinak, skladují se kosmetické přípravky při pokojové teplotě. Nesmí být vystavovány neúměrně vysokým teplotám, mrazu a slunečnímu záření. U dětské kosmetiky, kde je obsah konzervačních látek regulován, je velmi důležité během skladování dbát na to, aby nebyly přípravky sekundárně kontaminovány, například nečistýma rukama, což by v důsledku mohlo vést k nepříjemným reakcím na kůži. Z tohoto pohledu se vhodnější jeví kosmetické přípravky v tubách nebo nádobách s pumpičkou, jelikož je zde omezena možnost kontaktu obsahu s prsty.
Léto je v plném proudu. Stačí dětem jako ochrana před sluncem krém s nejvyšším faktorem? Je mezi produkty na trhu zásadní rozdíl?
Míra expozice kůže nežádoucím účinkům ultrafialového záření v dětství je jedním z faktorů, který zvyšuje riziko kožních nádorů později v dospělosti. Součástí ochrany před sluncem je nejen používání přípravků s vysokým faktorem, ale také omezení pobytu na slunci v létě mezi 11. až 15. hodinou a kombinace ochrany pomocí oděvů, slunečních brýlí a pokrývky hlavy. Doporučují se ideálně takové přípravky, které mají široké spektrum ochrany, voděodolné, s SPF faktorem 50+, fotostabilní, s lehkou a snadno roztíratelnou texturou.
U nejmenších dětí, stejně jako v případě předchozích alergií na některé složky opalovacích přípravků nebo v případě fotosenzitivních reakcí v historii, je vhodné doporučit přípravky obsahující pouze fyzikální filtry.
Pokud už se dětská kůže spálí, čím je vhodné ji ošetřit?
Jako první pomoc pomohou chladné obklady, případně sprchování nebo koupele ve vlažné vodě. Na spálenou pokožku se doporučuje nanést speciální regenerační přípravky po slunění, které jsou určené pro dětskou pokožku. Ulevují od svědění, mají chladivý efekt a intenzivně hydratují. Spálenou kůži rozhodně není vhodné dále vystavovat slunečnímu záření, dokud se zcela neuzdraví. Vhodnou ochranou po tuto dobu je oděv, který neprosvítá.