„Zásadám Bobathova konceptu učíme maminky novorozených dětí. Maminky se učí, jak s dítětem pohybovat, jak ho nosit v náruči, jak ho ukládat do postýlky a jak zajistit zdravý vývoj dítěte po psychické i psychomotorické stránce,“ řekla fyzioterapeutka Martina Sližová.

Vrchní sestra dětského oddělení Nemocnice Třinec Anna Koždoňová má své zkušenosti: „Říká se, že každá maminka ví, jak s dítětem zacházet. Ale není to pravda, některé maminky jsou opravdu bezradné nebo nejisté. Stačí malá ukázka a vysvětlení, aby maminky získaly jistotu a nebály se dítě třeba zvednout. Naučí se, co je pro jejich dítě prospěšné a co naopak dobré není. Ne každá poloha dítěti prospívá.“

Samotným maminkám se nová metoda líbí. Romana Turková z Bukovce si z nemocnice odvážela krásnou holčičku. „Když se narodily dvě starší děti, nikdo mě neučil, jak dítě polohovat, jak ho mám držet v náručí. Spoustu věcí jsem dělala intuitivně. Teď jsem mnohem jistější a některé věci jsou pro mě nové. Nový nápad se mi líbí a myslím si, že ho ženy ocení hlavně u prvního dítěte,“ svěřila se maminka.

„Maminkám vysvětluji základní věci, které si dříve ony samy neuvědomovaly. Například polohování miminka v postýlce – je důležité nejen měnit stranu tělíčka, na které dítě leží. Musíme hlídat, aby vnější podněty jako zvuky a hlasy přicházely střídavě z obou stran,“ dodala Sližová.

(mach)