Znamená to, že všechny děti narozené v Nemocnici Třinec procházejí vyšetřením sluchu.

„Vyšetření sluchu novorozence je velmi jednoduché. Většinou ve druhém nebo třetím dnu po porodu se do ouška spícího dítěte zavede malá sonda. Citlivý přístroj během necelých pěti minut vyhodnotí případné poškození sluchu. Vyšetření dítě nijak nezatěžuje, je bezbolestné a rychlé,“ popisuje vyšetření lékař ORL oddělení Nemocnice Třinec Mieczysław Szwarc a pokračuje: „V případě pochybností si děti zveme na kontrolu. Pokud je výsledek vyšetření opakovaně nepříznivý, odesíláme dítě na specializované pracoviště fakultní nemocnice.“

Včas zachycená porucha sluchu má velkou šanci na korekci. K dispozici jsou naslouchadla, v případech těžkého poškození sluchu podstupuje dítě takzvanou kochleární implantaci. Jde o zavedení speciálního elektronického minipřístoje do vnitřního ucha. Tento přístroj pak zprostředkovává neslyšícím lidem sluchové vjemy.

Zákrok provádí lékaři Dětské kliniky v Praze Motole. Ve vyspělých zemích je vyšetření sluchu dítěte po narození běžnou záležitostí, standardem je také u našich sousedů v Polsku a na Slovensku. V České republice zatím není povinné a provádí se víceméně pouze ve fakultních nemocnicích. Nemocnice Třinec je jednou z prvních nemocnic okresního typu, která plošné vyšetření sluchu novorozenců zavedla.