Letos našim jižním sousedům přála i štěstěna. V roce 2019 získali na MS na Slovensku jediný bod a s celkovým skóre 9:40 se pakovali do I. divize. Tam si ale moc nezahráli, protože v následujících dvou letech byly turnaje zrušeny kvůli covidu. A nakonec přišla nečekaná zpráva: kvůli vyloučení Ruska a Běloruska bylo Rakousko bez boje navráceno mezi elitu.

Český hokejový brankář Lukáš Dostál (na snímku z 26. prosince 2019).
Komplikace pro reprezentaci. Dostál je zraněný, jeho start na MS je nejistý

Pozvánka na finský hokejový bál se neodmítá.„Bereme tuto možnost jako dar. Chceme ukázat, že na mistrovství světa patříme, že si účast zasloužíme,“ řekl před startem turnaje švýcarský trenér rakouské reprezentace Roger Bader. Jeho výprava si do Tampere přivezla tři tuny zavazadel a navíc odhodlání nebýt v zápasech proti favoritům jen za otloukánka.

A nutno dodat, že zatím se to Baderovým svěřencům docela daří. Posuďte sami: ve skupiněB nejdřív po srdnatém boji prohráli se Švédskem 1:3a pak dokonce sahali po senzační výhře nad Američany. Dlouho vedli, nakonec padli 2:3 po prodloužení (než inkasovali rozhodující gól, tak sami nastřelil tyčku).

Nejobletovanější talent od dob Vanka

Tyto výsledky a výkony ukazují, že Češi se dnes odpoledne rozhodně musejí mít na pozoru. „Bod je pro nás úspěch, ale podle mě jsme mohli vyhrát v normální hrací době. Šancí jsme měli dost, hlavně v přesilovkách,“ řekl po duelu s USA útočník Marco Kasper.

Hokejista Tomáš Hertl na MS 2022 ve Finsku.
Facka se Švédy, která může pomoct. Šimek čeká řez v sestavě, Hertl zlepšení

Právě tento teprve osmnáctiletý mladíček je snad nejobletovanějším klenotem rakouského hokeje od dob Thomase Vanka, někdejší hvězdy NHL. Rodák z Innsbrucku zamířil už před dvěma lety na zkušenou do Švédska, kde v této sezoně odehrál skoro 50 zápasů za áčko Rögle. S týmem zároveň vyhrál hokejovou Ligu mistrů. Všeobecně se předpokládá, že v letošním draftu NHL bude vybrán už v prvním kole, většina skautských žebříčků ho klade na 15. až 25. místo. „O draftu zatím nepřemýšlím, teď se soustředím jen na reprezentaci a mistrovství světa. Chci se předvést v co nejlepším světle, a pak se uvidí,“ hlásí Kasper, který si zatím připsal jednu asistenci.

Co předvede dnes proti Česku?