Díky vítěznému obratu proti Švédsku spadl z Čechů ostych. Svěřenci kouče Filipa Pešána konečně předvedli suverénní výkon. Ofenzivní smršť spustili ve druhé periodě, ve které absolutně dominovali a nasázeli tři branky. Výhru nad Brity podpořili čtyřmi góly obránci.

„Máme za úkol víc střílet a trefovat bránu,“ pronesl zadák Libor Šulák, který vsítil hned dvě branky.

„Nebylo to lehké utkání. Britové byli velice nepříjemní, dohrávali souboje, nebáli se vystřelit, byli houževnatí,“ přiznal další skórující obránce Lukáš Klok, který se prosadil v druhém utkání po sobě.

Kdo byl proti Velké Británii hráčem zápasu?
HLASUJTE: Kdo byl proti Británii nejlepším hráčem zápasu?

Volno dostal brankáře Šimon Hrubec, který ve všech předchozích zápasech nastoupil od začátku. Do brankoviště se tak postavil Roman Will. Záda mu kryl Petr Kváča, který byl před utkáním dopsán na poslední místo na soupisce.

Rušno ale bylo podle očekávání před britskou brankou. Velkou šanci spálil Matěj Blümel. A hned po něm v přesilovce zazdil gólovku Filip Zadina, který před opuštěnou brankou trefil jen Jana Kováře.

Když to nešlo útočníkům, vzali za to obránci. Z osmnácti střel v první třetině se ujal švih beka Lukáše Kloka, který si sjel z modré a v 8. minutě zařídil Čechům vedení. Poprvé na turnaji tak parta Filipa Pešána vyhrála první třetinu.

„Já spíš nahrávám, ale když je šance vystřelit, tak vystřelím. Viděl jsem clonu před bránou, otevřel se mi prostor, tak jsem to zkusil. Jsem rád, že jsem vystřelil.“

Po přestávce se muži v červených dresech rozjeli. Z druhé periody uběhlo jen 33 sekund a Češi vedli 2:0. Hronek se při napadání dostal k puku, šikovně si prohodil protihráče a bekhendem překonal Whistla. Dvougólový náskok dal Čechům křídla a po další trefě obránce Šuláka to bylo už 3:0.

Tomáš Kaberle (vlevo) a Patrik Eliáš se vzpamatovávají po porážce s týmem Švédska.
Kaberleho sen zastavili Švédové. Pomsta od Weinhandla byla dokonalá

Britové nestíhali a na jejich brankáře se valil jeden útok za druhým. Už na 4:0 zvyšoval po individuální akci Chytil. Ostrované snížili 22 sekund před sirénou v přesilovce. Will neudržel puk v lapačce a Myers z dorážky korigoval.

V poslední třetině se dočkal premiérového gólu na šampionátu poctivý dříč Radan Lenc, který překonal náhradníka Bownse dělovkou z mezikruží. Dvě minuty před koncem dal na razítko na český triumf opět Libor Šulák.

V neděli si reprezentanti odpočinou. O postup do čtvrtfinále se utkají v pondělí s Dánskem a v úterý v derby se Slovenskem. „Ještě máme před sebou další dva težké zápasy a musíme se na ně připravit," doplnil bek Filip Hronek.