Šimon Hrubec (29 let)
Mateřský klub: HC Vimperk
Současný klub: Avangard Omsk (KHL)
close info Zdroj: ČTK zoom_in Šimon Hrubec.
Vimperk. Město, které nemá ani osm tisíc obyvatel. Přesto z místní plechárny může vést cesta až do reprezentace. Své o tom ví Šimon Hrubec, který právě ve Vimperku začínal. Přes krajský přebor za Český Krumlov si následně připsal pět startů v extraligových Českých Budějovicích. Poté na dlouhých sedm sezon zakotvil v Třinci, kterému pomohl k titulu. Prubl i čínský Kunlun, letos s Omskem dobyl KHL.
Roman Will (28 let)
Mateřský klub: HC Plzeň
Současný klub: Traktor Čeljabinsk (KHL)
close info Zdroj: Deník/Vladimír Pryček zoom_in Roman Will ještě v dresu Liberce.
Rodák z Plzně, kde také začínal. V patnácti letech se Will přesunul do Mladé Boleslavi. Tam prošel dorostem i juniorkou, hlavně v osmnáctce na sebe upoutal pozornost skvělými čísly. Po roční zkušenosti v Kanadě se vrátil do tehdy prvoligového Bruslařského klubu. Následovala americká štace a první start v NHL za Colorado. Jenže další šanci nedostal, a tak se Will rozhodl pro Liberec. Poslední sezonu patřil Čeljabinsku.
Petr Kváča (23 let)
Mateřský klub: HC Benátky nad Jizerou
Současný klub: Bílí Tygři Liberec
close info Zdroj: ČTK zoom_in Brankář Bílých Tygrů Liberec Petr Kváča.
Nejmladší kus z brankářského tria v Rize. Kváča odstartoval úspěšnou hokejovou cestu ve středočeských Benátkách. Ve čtrnácti letech se už z Mladé Boleslavi přesunul do Českých Budějovic, které ho připravily na velký hokej. Po několika zápasech formou střídavých startů v extraligových klubech mu dal šanci Třinec a Kváča postupně přebral pozici jedničky. Nyní patří Liberci a chystá se na svůj první velký turnaj za národní tým.
Pozn.: trenéři jej zatím na soupisku nezařadili.
David Musil (28 let)
Mateřský tým: HC Dukla Jihlava
Současný tým: HC Oceláři Třinec
close info Zdroj: Deník / Vladimír Pryček zoom_in Zleva David Musil z Třince a Šimon Stránský z Vítkovic.
David Musil pochází ze sportovní rodiny, jeho otcem je František Musil, mistr světa z roku 1985, a matkou bývalá tenistka Andrea Holíková. Narodil se v Calgary, za dorost ovšem nastupoval v Jihlavě, ve které prožil i premiéru mezi muži. Následně zkoušel štěstí v zámoří, v NHL ale větší šanci nedostal, a tak od sezony 2017/2018 hraje za Třinec, se kterým dvakrát dobyl extraligový trůn. V Rize půjde o jeho druhý seniorský šampionát. Zahraje si na něm i se svým bratrem Adamem.
Andrej Šustr (30 let)
Mateřský tým: HC Plzeň
Současný tým: Kunlun (KHL)
close info Zdroj: ČTK/AP/Nathan Denette zoom_in Andrej Šustr (vpravo) a Joe Thornton z Kanady.
S hokejem začínal v rodné Plzni, jenže mnoho prostoru nedostával, a proto se v sedmnácti letech přestěhoval do USA. Je výjimečný, to si pište. A nejen tím, že se dostal do nominace národního mužstva na mistrovství světa. Má za sebou nevšední cestu. Hokej hrál na Aljašce, poté ho dokázal zvládnout dohromady se studiem na univerzitě. Prodral se do NHL, v níž strávil šest sezon, aby ji vyměnil za úplně jiný svět. Za angažmá v Číně.
Pozn.: trenéři jej zatím na soupisku nezařadili.
Ondřej Vitásek (30 let)
Mateřský klub: Jestřábi Prostějov
Současný klub: Bílí Tygři Liberec
close info Zdroj: ČTK/Chaloupka Miroslav zoom_in Ondřej Vitásek
Prostějovský rodák hrál za tamní klub do dorostu, pak přestoupil do juniorky Opavy. Následně okusil extraligu v dresu Vítkovic, na výraznou kariéru to ale zprvu nevypadalo. Pozornost na sebe začal Vitásek poutat až ve třiadvaceti letech, v tu dobu na něj vsadili v Liberci. Příležitost nakonec chytil za pačesy a vybojoval si angažmá v KHL. Letos s Libercem marně sahal na svůj druhý extraligový triumf. Šampionát v Rize bude jeho třetí velkou reprezentační akcí.
David Sklenička (24 let)
Mateřský tým: HC Berounští Medvědi
Současný tým: Jokerit Helsinky (KHL)
close info Zdroj: archiv D. Skleničky zoom_in David Sklenička.
Z Újezda nad Zbečnem na Rakovnicku až do profesionálního hokeje? Jde to. Své první hokejové kroky udělal David Sklenička v Berouně. V dorostu hrál za Kladno a v sezoně 2013/2014 poprvé nakoukl do mužského hokeje, nastoupil právě za Beroun. O rok později byl v juniorce Plzně, kde prožil i extraligovou premiéru. Představil se už na dvou mistrovstvích.
Filip Hronek (23 let)
Mateřský klub: Mountfield Hradec Králové
Současný klub: Detroit Red Wings (NHL)
close info Zdroj: Deník / Attila Racek zoom_in Mistrovství světa v Bratislavě - Pavel Francouz a Filip Hronek.
Filip Hronek začínal s hokejem v rodném Hradci Králové. Zprvu jako útočník, následně se vyprofiloval v ofenzivního obránce. Zajímavostí je, že v sezoně 2014/2015 nastupoval za tři kategorie – starší dorost, juniorku a jeden zápas odehrál i v extralize dospělých. Přesun na útočně laděného beka byl skvělým rozhodnutím. Ještě v roce 2016 se Hronek objevil v Litoměřicích, ale pak začala spanilá jízda, která nyní pokračuje v Detroitu. Český šikula patří k lídrům.
Michal Moravčík (26 let)
Mateřský klub: HC Plzeň
Současný klub: Tappara (Finsko)
close info Zdroj: HC Verva Litvínov zoom_in Michal Moravčík.
Šestadvacetiletý rodák z Klatov hokejově vyrostl v nedaleké Plzni. Za její osmnáctku na sebe poutal pozornost na obránce nebývalým počtem kanadských bodů, a tak nebylo divu, že v plzeňském dresu brzy okusil také českou nejvyšší soutěž. Před třemi lety prožil kanadské dobrodružství, ale ještě ve stejné sezoně zvolil návrat do Plzně. V poslední sezoně vsadil na Finsko.
Libor Hájek (23 let)
Mateřský klub: Warrior Brno
Současný klub: New York Rangers (NHL)
close info Zdroj: ČTK / ČTK zoom_in Hokejista New York Rangers Libor Hájek
Rodák z vesnice Smrček v okrese Žďár nad Sázavou začínal kariéru v klubu Warrior Brno. V dorostu přestoupil do Komety Brno, v jejímž dresu prožil také debut v české nejvyšší soutěži. Pravidelný účastník mládežnických národních výběrů v roce 2015 vyrazil do zámoří a přes Kanadu se usadil v kádru New York Rangers. Nevýraznou sezonu by letos Hájek rád okořenil úspěchem na svém prvním světovém šampionátu.
Libor Šulák (27 let)
Mateřský klub: HC Pelhřimov
Současný klub: Karpat Oulu (Finsko)
close info Zdroj: Deník/Roman Dušek zoom_in Libor Šulák.
V dorostu nastupoval za Havlíčkův Brod, ze kterého se přes Tatranské Vlky hrající slovenskou MHL dostal do dospělého hokeje. V Česku mu dal šanci Chomutov, kde si Šulák odbyl i extraligovou premiéru. Přes Finsko se následně zkoušel prosadit v Detroitu, za ten si ale připsal jen šest startů. Poslední sezonu strávil ve finském Oulu.
Lukáš Klok (25 let)
Mateřský tým: HC Vítkovice
Současný klub: Nižněkamsk (KHL)
close info Zdroj: archiv Lukáše Kloka zoom_in Obránce Lukáš Klok s trofejí a medailí pro mistra finské nejvyšší soutěže.
Ostravský rodák spojil kariéru především s vítkovickým klubem, kde nastupoval dlouhých čtrnáct sezon. Mezitím se mihl i v nižší americké soutěži. Před třemi lety dal Česku sbohem a přes Slovensko zakotvil na dvě sezony ve Finsku. Od další sezony prubne KHL v dresu Nižněkamsku. V seniorské reprezentaci zatím zapsal 25 startů.
Robin Hanzl (32 let)
Mateřský klub: HC Slovan Ústí nad Labem
Současný klub: Spartak Moskva (KHL)
close info Zdroj: ČTK zoom_in Robin Hanzl
Fanoušci ústeckého hokeje moc dobře vědí, že Hanzlovi jsou úspěšnou hokejovou rodinou. Robina přivedl k hokeji táta, který za místní Slovan hrával. V Robinovi dřímal obrovský talent, v šesté třídě zaznamenal v 26 zápasech neskutečných 123 kanadských bodů (82+41). Postupně se vypracoval až do A-týmu Ústí, odkud zamířil do sousedního Litvínova, kde v roce 2015 pozvedl nad hlavu pohár pro mistry České republiky. Dnes hraje Robin Hanzl KHL. Na profesionální scéně se prosadil i mladší bratr Martin, čerstvá posila Českých Budějovic.
Dominik Kubalík (25 let)
Mateřský klub: HC Plzeň
Současný klub: Chicago Blackhawks (NHL)
close info Zdroj: ČTK zoom_in Dominik Kubalík.
Jeho děda mu odmala vtloukával do hlavy jediné: „Střílej, střílej a střílej!“ V rodné Plzni si Kubalík postupně bral dědova slova k srdci natolik, že se ve starším dorostu ve čtyřiačtyřiceti zápasech trefil osmatřicetkrát. To už také pravidelně reprezentoval Českou republiku v mládežnických výběrech. Jako teenager zkoušel štěstí v kanadské OHL, pak se ale vrátil do Plzně a dokonce se objevil i v druholigových Klatovech. Až poté začala ta pravá krasojízda - Kubalík se přes Švýcarsko prosadil do NHL a v Chicagu patří k lídrům ofenzivy.
Michael Špaček (24 let)
Mateřský klub: HC Dynamo Pardubice
Současný klub: Frölunda HC (Švédsko)
close info Zdroj: ČTK/LEHTIKUVA/Heikki Saukkomaa zoom_in Michael Špaček se raduje s českou střídačkou z gólu proti Rusku.
Rodáka z Mariánských Lázní si vypiplaly Pardubice, které rychle věděly, že jim roste velký talent. Za šestnáctku nastřílel 27 branek, za osmnáctku dokonce ještě o jednu víc. V roce 2013 si odbyl extraligový debut a o rok později odstartoval veleúspěšnou sezonu. A zámořské kluby byly v pozoru. Nakonec si jej v roce 2015 vybral Winnipeg Jets, ale startu v NHL se ani v šesté sezoně nedočkal. Vrátil se zpátky do Evropy, konkrétně do finské Tappary, kde vydržel jen osmnáct zápasů, než o jeho služby zažádali třinečtí Oceláři. Dobře udělali, i on patřil mezi významné střípky mistrovské mozaiky.
Jiří Sekáč (28 let)
Mateřský klub: HC Mariánské Lázně
Současný klub: Avangard Omsk (KHL)
close info Zdroj: ČTK/AP/Matt Slocum zoom_in Jiří Sekáč (v červeném) v souboji s Pak-Čin Kjoem.
Vskutku bohatá kariéra rodáka z Jágrova městečka, který ovšem začínal hrát nejprve v Mariánských Lázních. Už z Kladna se mladý Sekáč vydal do zámoří, ale po dvou letech se vrátil domů, což se nakonec ukázalo jako klíčový krok. Následovaly úspěšné štace v pražské Spartě a projektu Lev Praha, se kterým vybojoval v KHL památné stříbro. Skvělých výkonů si všiml kanadský Montreal Canadiens a splnil mu velký sen: zahrát si legendární NHL! Ve dvou sezonách stihl vystřídat hned čtyři celky a po delší stagnaci výkonů zavítal do Kazaně. Úspěchy v Rusku Sekáč přitahuje, před dvěma lety oslavil mistrovský titul a další skalp přidal i před měsícem po boku Šimona Hrubce v Omsku.
Matěj Stránský (27 let)
Mateřský klub: HC Vítkovice
Současný klub: HC Davos
close info Zdroj: čtk zoom_in Matěj Stránský
Jeho dědou je Vladimír Stránský, který s Vítkovicemi v sezoně 1980/1981 získal mistrovský titul. Své první hokejové kroky malý Matěj dělal též ve Vítkovicích. V dorostu se stal nejlepším střelcem soutěže a se svým týmem slavil titul. Profesionální smlouvu ale nepodepsal a odletěl za šancí do zámořské CHL. Po čtyřech letech na farmě v Texasu kývl na nabídku ruského Čerepovce. Před dvěma lety se vrátil na sever Moravy, avšak ne do rodných Vítkovic, ba naopak do konkurenčního Třince. S ním si letos dokráčel pro mistrovský titul a vystřílel si angažmá ve švýcarské nejvyšší soutěži. O místo na nadcházejícím šampionátu dlouho bojoval i jeho mladší bratr Šimon.
Adam Musil (24 let)
Mateřský klub: HC Dukla Jihlava
Současný klub: Bílí Tygři Liberec
close zoom_in Adam Musil.
Je o čtyři roky mladší než jeho bratr David. Ovšem z Adama je útočník. Dobrý tah. V šesté třídě stihl za Jihlavu 84 kanadských bodů v 38 zápasech a střelecky atakoval magickou padesátku. Vyhrával se následně v zámoří, v jedné z tamních mládežnických soutěží se blýskl 98 body za 58 gólů a 40 přihrávek. Dvě sezony působil v AHL, o stupínek výš se ale Musil (zatím) nedostal. Liberci letos pomohl do extraligového finále play-off.
Jakub Vrána (25 let)
Mateřský klub: HC Letňany
Současný klub: Detroit Red Wings (NHL)
close info Zdroj: Deník / Klára Cvrčková zoom_in Jakub Vrána.
Jakub Vrána začínal ve Slavii. Jako brankář! Ve velký talent českého hokeje ale vyrostl v Letňanech, kde si ho především trenér Zbyněk Zavadil rychle přetransformoval na útočníka. Ve čtrnácti letech už hrál proti osmnáctiletým, ve 26 zápasech zapsal 29 kanadských bodů. Podobně jako David Pastrňák Vrána následně vsadil na cestu přes Švédsko a upsal se Linköpingu, kde v sezoně 2012/2013 debutoval v místním A-týmu. Následovala krátká anabáze v AHL a pak už vysněná NHL ve Washigtonu, se kterým Vrána vyhrál Stanley Cup. Naposledy hájil barvy Detroitu.
Filip Zadina (21 let)
Mateřský klub: HC Dynamo Pardubice
Současný klub: Detroit Red Wings (NHL)
close info Zdroj: ČTK/Vostárek Josef zoom_in Útočník Filip Zadina
Filip šel ve stopách svého otce, který byl též hokejistou. Začínal v rodných Pardubicích, kde sice v dorostu nešokoval počtem gólů či asistencí, ale už v šestnácti letech nakoukl do extraligy. S železnou pravidelností byl také součástí mládežnických reprezentací. Předpovídá se mu velká budoucnost. Piplá si ho Detroit, který po něm na draftu v roce 2018 sáhl z šestého místa.
Tomáš Zohorna (33 let)
Mateřský klub: HC Chotěboř
Současný klub: HC Dynamo Pardubice
close info Zdroj: Deník / Attila Racek zoom_in Hokejista Tomáš Zohorna.
Když k Zohornům domů přišli z chotěbořského klubu s tím, že v oddíle trpí nedostatkem nejmenších dětí a aby tak začal s hokejem malý Tomáš, dopadlo to tak, že brzy chodil na tréninky i mladší bratr Hynek. Na zamrzlém rybníku kousek od baráku hráli skoro pořád, navíc oba kopali i fotbal. Tomáš zanedlouho začal nastupovat za Pardubice a v osmnáctce se zaskvěl 69 kanadskými body. Nebylo nač čekat, další dva roky Zohorna hrál v Kanadě, v QMJHL rovněž z pohledu přísunu gólů a přihrávek nezaostával. Přesto zvolil návrat do Pardubic a následně se natrvalo usadil v Chabarovsku. Riga bude jeho pátým velkým turnajem v národním týmu.
Filip Chytil (21 let)
Mateřský klub: PSG Berani Zlín
Současný klub: New York Rangers (NHL)
close info Zdroj: Twitter: Hokejový nároďák zoom_in Filip Chytil.
Rodák z Pravčic na Kroměřížsku začínal s hokejem ve zlínské metropoli. Nejvíce dal o sobě vědět v roce 2016 na turnaji Memoriálu Ivana Hlinky, když patřil mezi lídry vítězného výběru České republiky. Vzhledem k povedeným výkonům dostal šanci v prvním týmu PSG. Jeho rychlosti a šikovných rukou si rázem všiml New York Rangers, kteří jej draftovali z 21. pozice. 5. října 2017, jen několik dní po dovršení osmnácti let odehrál svůj první zápas v NHL proti Coloradu, čímž se stal nejmladším českým hokejistou v historii soutěže.
Jakub Flek (28 let)
Mateřský klub: HC Mariánské Lázně
Současný klub: HC Energie Karlovy Vary
close info Zdroj: Kateřina Macečková zoom_in Jakub Flek
Oddanost se vším všudy. Jakub Flek se v západních Čechách narodil, hokejově vyrostl a dodnes válí za místní Energii, kde strávil drtivou část kariéry. Svůj debut zaznamenal v sezoně 2013/2014 a od té doby nikdy nesvlékl zelený dres. Tedy pokud nebudeme počítat výjimku při střídavých startech v Sokolově a půl roku v Jihlavě. Za Karlovy Vary nastřádal již 322 startů, v nichž přidal 202 bodů. V přípravě na MS zaujal pílí a nadšením. V Rize může udělat svůj klíčový krok kupředu.
Jiří Smejkal (24 let)
Mateřský klub: Motor České Budějovice
Současný klub: Tappara Tampere (Finsko)
close info Zdroj: Deník / Lukáš Kaboň zoom_in Tomáš Černý a Jiří Smejkal (vpravo).
Když hrál za českobudějovickou šestnáctku, v 36 zápasech nastřádal 85 kanadských bodů. Smejkal je dalším ze skupiny hráčů, kteří již v útlém věku vyzkoušeli šanci za mořem. Jižní Čechy opustil v roce 2014, hned po úspěšném šampionátu do osmnácti let, kdy patřil mezi tahouny stříbrného zázraku. Po dvou letech okusil angažmá v Záhřebu, poté zakotvil v pražské Spartě. Poslední sezonu odehrál ve Finsku.
Lukáš Radil (30 let)
Mateřský klub: HC Dynamo Pardubice
Současný klub: Spartak Moskva (KHL)
close info Zdroj: Archiv SM zoom_in Lukáš Radil
Hanzlův parťák z moskevského Spartaku je pardubickým odchovancem. S Dynamem dvakrát vyhrál extraligu, ale cizí mu nebylo ani angažmá v druholigové Chrudimi, kde pravidelně hrával až do sezony 2010/2011. Mihl se i v konkurenčním Hradci Králové. Po třech sezonách ve Spartaku Moskva okusil NHL v dresu San Jose, před poslední sezonou zvolil návrat do Ruska.
Matěj Blümel (20 let)
Mateřský klub: HC Dynamo Pardubice
Současný klub: HC Dynamo Pardubice
close info Zdroj: Český hokej zoom_in Hokejový reprezentant Matěj Blümel na tréninku v Rize.
Další kus z pardubické smetánky. Kondiční kouč reprezentace Dominik Kodras ho nazývá fyzickou mašinou. V šestnáctce i v osmnáctce Dynama měl Blümel výtečná čísla, za 25 zápasů stihl i 50 kanadských bodů. V USA se následně rozkoukával, v druhé sezoně v USHL už ale navázal na předchozí období a stihl dokonce 60 bodů. Přesto se rozhodl pro návrat do Pardubic, kde by měl hrát i v dalším ročníku.
Pozn.: trenéři jej zatím na soupisku nezařadili.
Radan Lenc (29 let)
Mateřský klub: BK Mladá Boleslav
Současný klub: Bílí Tygři Liberec
close info Zdroj: ČTK zoom_in Hokejista Radan Lenc z Liberce.
Začínal v rodné Mladé Boleslavi a v Bruslařském klubu prošel všemi mládežnickými kategoriemi. Potenciál začal naplňovat především v juniorce, během sezony 2010/2011 nastřílel 39 branek. To už se objevoval i v áčku, ale vyhráno Lenc zdaleka neměl. Středočeský klub totiž sestoupil z elitní soutěže. Lenc hrál za Beroun, objevil se i v druholigovém Nymburce. Šanci v Boleslavi ovšem dostal znovu. A už ji nepustil. S týmem se vrátil do extraligy a proměnil se v hráče, na kterém stála ofenziva. Poslední tři sezony táhne Liberec, v zahraničí nikdy nepůsobil.
Jan Kovář (31 let)
Mateřský klub: IHC Písek
Současný klub: EV Zug (Švýcarsko)
close info Zdroj: Foto: EVZ Zug zoom_in Jan Kovář v dresu Zugu ovládl bodování švýcarské ligy a výrazně se podepsal pod zisk titulu.
Odchovanec píseckého hokeje a jeden z nejzkušenějších hráčů ve výběru Filipa Pešána na sebe poprvé výrazněji upoutal pozornost v osmnáctce Písku, odkud si ho přetáhla do svých řad Plzeň. Ve stejné kategorii si na západě Čech připsal 79 kanadských bodů v 41 zápasech. Řádil i ve dvacítce, a tak brzy přišla příležitost v A-týmu. Zkušenosti sbíral i ve finálových prvoligových bitvách, ať už na straně Ústí nad Labem, či na straně Chomutova. Po šesti letech v Magnitogorsku se tehdy kontroverzně neprosadil do NHL. Poslední dvě sezony odehrál ve Švýcarsku. V Rize je kapitánem.