Mužem zápasu byl Matěj Blümel, který vytěžil dva góly ze souhry s matadory z první lajny Davidem Krejčím a Romanem Červenou. „Užívám si každé střídání. S klukama je to super, dáváme si to a baví mě to,“ smál se.

Bývalý trenér Marek Sýkory jako expert v hokejovém studiu České televize.
Ať si Rusové hrají doma, říká Marek Sýkora. Náš hokej potřebuje medailový úspěch

Národní tým měl vlažný rozjezd. Nadšení Britové byli v úvodním dějství nebezpečnější a Čechy držel spolehlivý Lukáš Dostál. Postupně se ale začala projevovat česká převaha a hrálo se podle očekávaného scénáře.

Skóre otevřel v polovině zápasu Matěj Blümel, kterého vybídl ke skórování parádním pasem David Krejčí. „Krejča mě skvěle našel, dal jsem to do protipohybu brankáře a trefil mezírku mezi betony,“ řekl střelec prvního českého gólu na turnaji.

Pak si Češi vybrali velkou porci smůly, když právě kapitán týmu Červenka neproměnil trestné střílení. Puk se kuriózně odrazil od jedné tyče do druhé a zůstal trčet před brankovou čárou. Litovat ale nemuseli. Nahození Jana Ščotky od modré tečoval šikovně bruslí Jakub Flek a bylo to 2:0.

Bývalý trenér Marek Sýkory jako expert v hokejovém studiu České televize.
Ať si Rusové hrají doma, říká Marek Sýkora. Náš hokej potřebuje medailový úspěch

Hned z kraje třetí periody přidal uklidňující gól bek David Jiříček. Teprve osmnáctiletý benjamínek se radoval s premiérové trefy na šampionátu. Na 4:0 zvýšil další debutant Jiří Černoch, který tak gólově potvrdil svoji oprávněnost nominace na šampionát. Vzápětí se podruhé v utkání prosadil Blümel, kterému puk naservíroval na zlatém podnosu Červenka. V závěru přišel o čisté konto Dostál.

Češi na úvod turnaje splnili povinnost, v dalším utkání skupiny B až ale budou muset přeřadit na vyšší stupeň. V neděli večer se utkají se Švédy.   

ČR - Velká Británie 5:1 (0:0, 2:0, 3:1)

Branky a nahrávky: 28. Blümel (Krejčí, Červenka), 33. Flek (Ščotka, Jordán), 42. Jiříček (Červenka, Smejkal), 47. Černoch (Smejkal, Blümel), 49. Blümel (Červenka, Krejčí) - 51. Lake (Conway). Rozhodčí: Štolc (Švýc.), Vikman (Fin.) - Constantineau (Fr.), Merten (Něm.). Vyloučení: 4:4. Využití: 1:0. Diváci: 6086.
ČR: Dostál - Hronek, Šimek, Kundrátek, Ščotka, Jiříček, D. Sklenička, Jordán - Blümel, Krejčí, Červenka - J. Vrána, Hertl, Smejkal - M. Stránský, M. Špaček, Simon - H. Zohorna, Černoch, Flek. Trenér: Kari Jalonen.
Velká Británie: Bowns - Tetlow, Richardson, O'Connor, D. Phillips, Clements, Ehrhardt, Batch - Mosey, Conway, Lake - Dowd, Neilson, Perlini - Waller, Davies, J. Phillips - Duggan, Lachowicz, Myers - Hook. Trenér: Peter Russell.