Apartmánové domy, nové náměstí, hotel v centru obce, golfové hřiště… Nic nemůže být sobě tak vzdálené, jako Dolní Čeladná – plná nových staveb a Horní Čeladná, která si na trase směrem na Podolánky uchovává téměř původní charakter. Jen sem tam kolem původních roubenek „svítí“ milionářské novostavby na velkorysých pozemcích.

Proměna Dolní Čeladné nese nezpochybnitelný rukopis starosty Pavola Lukši, který poprvé usedl do nejvyšší funkce v obci v roce 1994 a kromě dvouleté pauzy je starostou dosud. Pod jeho vedením se z přehlédnutelné obce na trase z Frýdlantu nad Ostravicí dál na Frenštát pod Radhoštěm stalo něco naprosto nepřehlédnutelného.

Pravda, ne každý z místních změny vítá. Obec sice přišla o svůj klid s nárůstem nových obyvatel, ale zase na druhou stranu nemusí mít obavy jako mnoho jiných s odchody mladých do měst nebo zavřenými obchody či hospodami, které odlivy lidí často provází. Bydlet v Čeladné má plusy i mínusy. Kdo má rád živo, je v Dolní Čeladné, kdo klid, je rád za Horní Čeladnou…