Lidé letos musí při placení daně z nemovitosti sáhnout hlouběji do kapsy. Navýšení v průměru o 80 procent se týká většiny domácností. Obyvatelé Frýdku-Místku jsou na vysokou daň z nemovitostí zvyklí. Spolu s občany městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz mají nejvyšší základní sazbu pro výpočet daně z nemovitosti v celém Moravskoslezském kraji.

Pokud se vrátíme o sedm let zpátky, Frýdečané se těšili, že od roku 2018 budou za nemovitost odvádět výrazně nižší daň. Magistrát v roce 2017 totiž oznámil, že snížil místní koeficient násobku daně z dvojky na jedničku. K tomuto A ale neřekl podstatné B. A to, že u té samé daně navýšil takzvaný základní koeficient. Po vyčíslení nové daně z finančního úřadu obyvatelé Frýdku-Místku už tak velkou radost neměli.

Jeden z nejvyšších koeficientů v republice

Zákon stanovuje základní sazbu daně z nemovitosti, takzvaný základní koeficient. Jeho výše se řídí velikostí obce, přičemž obec ho může snížit, ale také zvýšit až o jednu kategorii. Je jen na libovůli samosprávy.

Statutární Frýdek-Místek má zákonem stanovený koeficient 3,5, který odpovídá městům nad 50 tisíc obyvatel. Radnice ho nechala beze změny až do roku 2017. Vyhláškou v roce 2017 koeficient však s platností od následujícího roku zvedla na 4,5. A to pro celé město, nejen pro centrum jako například v Ostravě. O tomto kroku se už ale v tiskových zprávách města nemluvilo a nemluví. Oznámeno bylo pouze snížení místního koeficientu.

Stavba pro bydlení: 3. místo – rodinný dům v Lyžbicích. Stavebníkem je Nehat a Karla Sulejmani. Autorem návrhu stavby je Ing. Vladimír Mitrenga.Stavba pro bydlení: 3. místo – rodinný dům v Lyžbicích. Stavebníkem je Nehat a Karla Sulejmani. Autorem návrhu stavby je Ing. Vladimír Mitrenga.Zdroj: se svolením Magistrátu města Třince

Pro srovnání, koeficient 4,5 mají v republice už jen Karlovy Vary, Chomutov, Teplice, Hradec Králové (ale jen pro pozemky), Pardubice (pro pozemky), Jihlava a některé části Prahy a centrum Ostravy.

S plánovanou výstavbou města se Slezanem přišlo tiché navýšení daně

V roce 2016 podepsalo město Frýdek-Místek s textilkou Slezan memorandum o vzájemné výpomoci, a tím i nové výstavbě a velkých rekonstrukcích ve městě. „Teď budeme zadávat studie, které budou řešit celé městské části a v nich ty areály, které jsou dneska předmětem memoranda. Budeme se snažit pomoci spravit Slezanu historické fasády, udělat nové cesty, nové chodníky a tak dále,” řekl tehdejší náměstek primátora Jiří Kajzar (Naše Město F-M).

O pár měsíců později, po oznámení velkolepých stavebních plánů města, vydává magistrát vyhlášku, ve které byl koeficient 3,5 navýšen na 4,5. A to pro pozemky i stavby v katastrálním úřadu (k.ú.) Frýdek-Místek. Vyhlášku podepsal tehdejší primátor Michal Pobucký (SOCDEM) a jeho náměstek Jiří Kajzar (Naše Město F-M). Kajzar je přitom náměstkem i nového primátora Petra Korče (Naše Město F-M).

Místní koeficient zůstává v roce 2024 nadále na úrovni 1 a taktéž základní koeficient je od roku 2018 beze změny na hodnotě 4,5. Při praktickém přepočítání poplatníci ve Frýdku-Místku po změně obou koeficientů před šesti lety na dani opravdu do jisté míry ušetřili. Problém je v tom, že o snížení jednoho radnice hlasitě informovala, zatímco o snížení druhého tiše mlčela. Výrazné ušetření se tedy nekonalo.