Stát sice vyplácí náhrady za škody, které přísně chráněné šelmy způsobí na hospodářských zvířatech, za špatně hlídané stádo však chovatel nedostane nic. A když už má nárok na náhradu, kvůli přebujelé administrativě se často raději nároků na odškodnění vzdá. Vhod tak přijde novinka, že úřady budou hradit veškeré náklady na zabezpečení chovů proti šelmám.

Už naši předci věděli, že na jehněčím z místních pastvin si s oblibou nepochutnávají jen lidé, ale i jiní predátoři. Dokázali svá stáda chránit, byť ne vždy se jim to podařilo. Stádo hlídal velký pastevecký pes, zvířata se na noc zavírala do ohrady v blízkosti domu. Dnešní chovatelé však s přítomností šelem nepočítají, a tak se jim občas naskytne pohled, za který by se nemusel stydět ani rekvizitář v hororu.

Co s tím? Znovu si zvyknout na fakt, že medvědi i vlci k Beskydům patří. Pást ovce či kozy na pastvině oplocené síťovým elektrickým ohradníkem. Zavírat je, když se šíří informace, že je šelma už blízko. I na medvědy alespoň částečně platí prevence. Hlavně nečekat, že se zvířata ochrání sama.