Dlouhé roky byl výskyt medvěda v Beskydech sporadickým jevem. Od podzimu zažíváme medvědí reality show sdílíme fotky, videa a údaje o poloze. Od dubna navíc nosí medvědice obojek. Chceme vědět, kde je, co dělá a proč to dělá. A zjišťujeme, že medvědů tu žije víc.

Nejspíš proto, aby se lidé cítili bezpečněji, vydal v minulých dnech krajský úřad výjimku k případnému zásahu, kdyby se šelma pohybovala mimo chráněné krajinné oblasti a stala se hrozbou. Může nastat odchyt, uspání, v nejkrajnějším případě až usmrcení.

Nelze se krajskému úřadu divit, že si vytváří alibi a prostor pro akci. Hlas lidu je věc neúprosná. Co na tom, že si medvědice podle ochránců přírody v poslední době žije běžným „medvědím“ životem potuluje se po hlubokých lesích a potkala i medvědího partnera.

Odchyt medvěda by měl být vždycky až poslední možnost. Předtím je potřeba využít jiné metody řešení konfliktů, třeba plašení gumovými projektily. Fakt, že tady medvědi dlouho nebyli, neznamená, že do našich lesů nepatří. Žádný cár papíru na tom nic nezmění.

Medvěd dostal telemetrický obojek.
Čeká medvědici odchyt? Povolení existuje, šelma ale není hrozbou