A tak jsme mohli být přes displeje a obrazovky svědky toho, kterak myslivec u přehrady Šance vyráží natáčet souboj medvěda a divočáka do blízkosti několika metrů, viděli jsme, jak medvěd popobíhá po silnici směrem na Visalaje pod Lysou horou i podél oborní zdi v Hukvaldech a jak zrovna žere.

Konektivita vládne světu, divočina už je přežitek. Data o poloze z telemetrického obojku, který před dvěma týdny dostala medvědice poblíž Lysé hory, jistě nedají spát vývojářům, jež už beztak přemýšlejí nad mobilní aplikací. Jen si to představte díky mobilu v ruce jít po stopách více než stokilové šelmy, jejíž obojek vysílá aktuální informace o poloze. Nezní to skvěle? Kvanta lajků zaručena.

Horší to bude v případě, kdy se medvěd rozhodne udělat s nadšeně fotografujícím turistou selfie. Útoky medvědů na lidi sice v našich končinách patří spíše do bájí a pověstí, přesto nejde zrovna o domácí mazlíčky. Přitom by stačilo nechat šelmy, které k Beskydům patří, na pokoji. Dá se pochopit, že výskyt medvěda je senzací, jenže všeho s mírou. Prohlédnout si medvěda zblízka jde i v zoo. A bezpečně.