Nelze mít obci za zlé, že se chce vymanit z označení vesnice kdesi u Jablunkova. Soběstačné Mosty mají svým obyvatelům i turistům co nabídnout. Ostatně tento název obec nesla až do roku 1951, posléze byl rozšířen i proto, aby se od sebe odlišily Mosty u Jablunkova a tehdejší Mosty na Těšínsku. Druhá obec dnes už neexistuje, protože se stala součástí Českého Těšína.

Jenže říkejte něco o obecním strategickém marketingovém plánu, jehož důležitou součástí je i zkrácení názvu, místním lidem. Nejde se ani divit, že proti plánované změně část vesnice protestuje. Obec jim musí vysvětlit, v čem bude staronový název lepší. Bez většinového souhlasu místních by se obec do přejmenování neměla pouštět. Když je ale přesvědčí, není důvod zůstávat u názvu „u Jablunkova“.

Příkladů, kdy relativně velká obec změní své jméno, není v tuzemsku v posledních letech mnoho. I to nakonec může pomoci, aby nový název přijali nejen obyvatelé Mostů, ale i zbytek republiky. Aby se nestávalo, že když se vysloví Mosty, odpověď méně znalého bude znít to je tam u Jablunkova?