*Zaměstnanec ostrahy požádal o pomoc strážníky, neboť jim do areálu Třineckých železáren nečekaně vběhla ovce. Strážníci za pomoci podnikových hasičů a členů ostrahy nakonec ovci nedali šanci. Po odchycení ji prohlédl veterinář a byla umístěna do útulku. (Deník)
Zatoulaná ovce se v Třineckých železárnách postarala o velký rozruch. Na honěnou si zahrála nejen s ostrahou, ale i hasiči a strážníky. Těžko říct, kdo vlastně vyhrál. Jedno je ale jisté: zmíněná exkurze zvířete v areálu ocelářského podniku netrvala dlouho.

*Město Třinec je každoročně oceňováno za výtěžnost separovaného sběru odpadů. „Stále máme však co vylepšovat, udělat pro životní prostředí ještě něco navíc. Novinkou v oblasti separace odpadů, která bude zavedena od června letošního roku, je sběr nápojových kartonů v okrajových částech našeho města,“ řekla Šárka Szlaurová z třinecké radnice. Naznačila, že jde o krabice od džusů, mléčných výrobků, vín a podobně. „Dnes se nápojové kartony sváží současně s papírem, tedy z modrých separačních nádob po městě – nebo z modrých pytlů od rodinných domů. V průběhu června a července obdrží všechny domácnosti, od kterých se provádí svoz pytlů, nový oranžový pytel označený „nápojové kartony“ a současně i informační leták, kde získají o nápojových kartonech další zajímavé informace. Svoz těchto oranžových pytlů bude probíhat dle stávajícího platného harmonogramu současně s pytli na plast a papír. V centrálních částech města bude probíhat separace nápojových kartonů jako doposud, budou se tedy odkládat do modrých nádob současně s papírem a na dotřiďovací lince budou následně vytříděny. O zřízení a umístění nových separačních nádob na nápojové kartony se zatím neuvažuje, a to z prostorových důvodů,“ dodala Šárka Szlaurová. (Deník)
Tento záměr třinecké radnice je určitě chvályhodný, jen mám trochu obavu, jestli jej za svůj přijmou i někteří lidé. Nebudeme si nic nalhávat, stále mezi námi žije dost takových, které poctivé třídění odpadů vlastně obtěžuje.

*Policisté chtějí v souvislosti s vyšším počtem vykradených chat na Frýdecko-Místecku připomenou několik preventivních rad. Podle policie je vhodné si rekreační objekt dobře zabezpečit certifikovanými mechanickými zábranami. Majitelé chat by měli věnovat pozornost zejména stavebním otvorům (okna, verandy, vstupní dveře). „Pro vyšší standart ochrany je vhodné využít elektronickou ochranu, případně připojení na pult centralizované ochrany. Nechlubte se před neznámými lidmi majetkem v objektu. Pro případ vloupání si pořiďte fotodokumentaci cenných věcí,“ doporučoval Vlastimil Starzyk z preventivně-informačního oddělení Policie ČR ve Frýdku-Místku. Cennější věci rozhodně nenechávejte přes zimu v chatě. (Region Frýdecko-Místecko)
Zlodějíčci různého ražení se prostě probudili ze zimního spánku a vzali rekreační chaty útokem. Kromě toho, že uvnitř poberou a snědí na co narazí, ještě jako bonus způsobí nešťastným majitelům škodu na majetku.

*Kvůli mlsnému zloději zasahovali strážníci v jednom frýdecko-místeckém marketu. Zlodějíček se objevil v neděli 15. května po poledni ve frýdecké prodejně Kaufland. „Ještě před pokladnou odcizil a snědl tyčinku Kitt-Katt v hodnotě 9,50 korun, což neušlo pozornosti zdejší ochranky. Proto se na místo dostavila i přivolaná policejní hlídka. Zadržený celou událost strážníkům popřel. Protože se jednalo o osobu, která je známá častými krádežemi, policisté celou událost sepsali,“ upřesnila manažerka prevence kriminality Městské policie Frýdek-Místek Lenka Biolková. Ochránci pořádku ho následně poučili, že se přestupkem bude taky zabývat příslušný správní odbor. (Region Frýdecko-Místecko)
Je určitě jen dobře, že tohoto mlsného pobertu, byť způsobil škodu za pakatel, přistihli a zadrželi. Na druhou stranu by policie měla postupovat stejně důrazně proti všem tunelářům a podvodníkům, kteří České republice způsobují miliardové škody. Bohužel tyto případy ale většinou nějak podezřele vyšumí jako v Palermu.

*Frýdecko-místečtí policisté šetří smutný případ okradené stařenky. Bez zábran jednal pětadvacetiletý muž z Frýdku-Místku, který letos v dubnu navštívil svou bezmála osmdesátiletou babičku v jejím bytě. „Jeho úmysl byl opačný, než se okradená žena domnívala. Využil její nepozornosti a z místa, které dobře znal, odcizil babiččinu nepřenosnou platební kartu. Tu měla vloženou v peněžence v neuzamčené skříni,“ popsal tiskový mluvčí Policie ČR ve Frýdku-Místku Vlastimil Starzyk. (Region Frýdecko-Místecko)
Tento vnuk se tedy vůbec nevyvedl. Dokážu si představit, jak po krádeži dotyčné babičce muselo být. Šok a zklamání z vlastní krve muselo být nesmírně velké.

*Výtvarník Boris Zvada oslavil nedávno padesátiny. Muž, jehož práce dobře znají v Příboře i v Jablunkově, říká, že právě pomocí kreseb dokáže překonávat i vážné zdravotní problémy. „Kreslit jsem začal v šesti letech, v deseti už jsem portrétoval,“ vyprávěl Boris Zvada před bruzovickou restaurací U Vrby, kde připravil malou výstavu pro účastníky turistického pochodu. Svým talentem udivoval už učitelky na základní škole. „Mám to v rodině. Teta je akademická malířka, táta byl architekt, takže jsem k tomu neměl daleko. Žádnou školu ale nemám. Sice mě k tomu tlačili, ale mohu říct, že jsem samouk,“ poznamenal. Jeho oblíbené téma? Kostelíky a vůbec architektura v regionu. „Vyhledávám staré chalupy na celé severní Moravě. Jezdím třeba do Jablunkova, ale je to i Frýdek, Nový Jičín, Frenštát, Rožnov. To jsou stovky hodin prosezených, tisíce kilometrů odježděných,“ shrnul výtvarník, který žije v Horních Tošanovicích. Má rád kresbu tužkou a perokresbu. „Barvu nedělám,“ upozornil. Před pěti lety připravil pro příborskou radnici návrhy – a dočkal se ocenění, které řada výtvarníků považuje za vysněnou metu. „Dokonce podle mě vyšla poštovní známka – Sigmund Freud,“ vysvětlil Boris Zvada a dodal, že díky tomu absolvoval i „raut s prezidentem“, což se také nepoštěstí každému. (Region Frýdecko-Místecko)
Při pohledu na obrázky Borisy Zvady musím uznat, že jim barva vůbec nechybí. Vyzařuje z nich stejné kouzlo a podmanivá atmosféra jako ze starých černobílých fotografií. Doufejme, že se malíř už bude těšit dobrému zdraví, aby ve své tvorbě mohl i nadále pokračovat. Má totiž velký talent.