Dlouho se svou prezidentskou kandidaturou váhal, ale nakonec životní výzvu přijal. Andrej Babiš bojoval doslova do posledního dechu a nikdo z jeho podporovatelů mu nemůže vyčítat, že by neodevzdal v boji o hrad maximum. Proti favorizovanému soupeři vyzkoušel všechny (povolené i nepovolené) prostředky a nezdráhal se jít pro podporu do dříve zapovězených politických končin.

Marketingový tým ANO se neštítil opravdu ničeho a Česko zažilo další destruktivní kampaň, ze které se bude vzpamatovávat ještě dlouho. Prezidentský sen se Andreji Babišovi v sobotu odpoledne rozplynul. A je téměř jisté, že už navždy. Česká republika se v přímé volbě prostě „koupit“, nebo mírněji řečeno, marketingově ošálit nedá. Naštěstí!

Příznivci Petra Pavla sledovali průběh voleb na velkém plátně v Centrum Pant, 28. ledna 2023, Ostrava.
Ostrava zůstala Babišovi: jediné krajské město v Česku, kde nevyhrál prezident

Přesto se potvrdilo, že značka Babiš ve volbách stále funguje. A na levicově smýšlející občany velice spolehlivě. Dobře si je toho vědomý i samotný šéf hnutí ANO, který okamžitě výsledky (hlasovalo pro něj cca 2 400 000 občanů) z prezidentských voleb bez skrupulí přepočítal do parlamentního modelu. A vyslal vládě Petra Fialy jasný signál, že v politice končit nehodlá a okamžitě se vrací do role lídra opozice.

ANO čekají v nejbližší době hodně bouřlivé dny. Řešit a vyhodnocovat se bude nejen vyhrocená kampaň, ale také názorové pnutí uvnitř samotného hnutí. Tématem číslo jedna bude veřejná podpora protikandidáta Petra Pavla od hejtmana Moravskoslezského kraje Ivo Vondráka a primátora Ostravy Tomáše Macury, která zaskočila nebo minimálně překvapila prakticky celou domácí politickou scénu.

Tak silný odpor z vlastních řad totiž Andrej Babiš ve své politické kariéře ještě nezaznamenal. I proto bude velice zajímavé sledovat další dění v hnutí ANO, které už na 8. února svolalo předsednictvo. Jeho členem je i jeden rebel z Ostravy, Ivo Vondrák.

Setkání s hejtmanem moravskoslezského kraje, akce Deníku, kterou uspořádal 20. dubna 2022 v Multifunkční aule Gong v Dolních Vítkovicích. Ivo Vondrák hejtman Moravskoslezského kraje.
Hejtman Vondrák po prohře Babiše: Směr hnutí ANO nesmí určovat marketingový tým

Místopředsedkyně a věrná Babišova spojenkyně Alena Schillerová hned v sobotu zopakovala, že se tento „podraz“ musí řešit. I když to nikdo zatím nahlas neřekl, právě nejednotnost hnutí ANO mohla být jednou z příčin Babišovy porážky. Ten si vždy zakládal na bezbřehé loajalitě. V byznysu i politice. V minulosti všichni jeho názoroví oponenti řady ANO opustili, i proto se zdá, že další setrvání dvou významných politiků z Moravskoslezského kraje se bude otřásat v základech.

I bez nich ale bude ANO silnou opoziční stranou, se kterou je třeba stále počítat. Na celorepublikové i regionální úrovni.