Polák si při pádu s paraglidem poranil bederní páteř a nemohl chodit. Jak se ukázalo, zranění si způsobil úplně zbytečně, protože nedbal varování, aby nestartoval při zhoršujícímu se počasí.

První pomoc mu poskytla horská služba, která jej v zafixovaném stavu transportovala na terénní čtyřkolce k chatě na Javorovém vrchu. Tam si jej převzali do péče zdravotníci z letecké záchranné služby.

Vrtulník z Ostravy odstartoval i přesto, že v té době už nad regionem přecházely bouřky. K Javorovému doletěl během několik minut, aniž by ho počasí zdrželo. Horští záchranáři pilota pomocí vysílaček navedli k sedlu, kde byl prostor pro přistání. Kryštof 05 u pacienta přistál 10 minut po 17. hodině a s pacientem na palubě odstartoval do ostravské fakultní nemocnice pět minut před půl šestou.

Ve stejné lokalitě to ten den nebyl jediný zraněný paraglidista. „Tento případ byl dneska už druhý. Jednalo se o Poláka, který byl před startem varován, že se zhoršuje počasí a blíží bouřka. Přesto odstartoval a krátce po vzlétnutí se mu padák vyfoukl a on si při pádu poranil páteř. Jiný padáčkář měl nehodu kolem poledne, když se mu na úpatí hory nepodařilo přistání. Také u této nehody zasahovali naši záchranáři a záchranná služba,“ řekl Deníku náčelník beskydské horské služby Radim Pavlica.

Paraglidisté mají v regionu několik lokalit, zejména Javorový vrch, Prašivá a Skalka u Ondřejníku. Záchranáři u jejich pádu nebo nepovedených přistání zasahují poměrně často. Fotogalerii a video najdete v článku:

Paraglidisté na Prašivé při startu šlapou šišky