K pacientovi zamířil i vrtulník z Ostravy, záchranáři však muži nedokázali pomoci.

Svědkyněmi turistova kolapsu byly i dvě mladé návštěvnice hor, které ani na okamžik neztratily duchapřítomnost. „Když jsme dorazili k pacientovi, zjistili jsme, že obě zcela podle pravidel první pomoci poskytují muži základní resuscitaci. Ihned jsme turistu od dívek převzali a dál pokračovali v pokusech obnovit pánovi životní funkce,“ uvedl ke dnešnímu výjezdu Radim Pavlica, náčelník Horské služby Beskydy.

Záchranáři horské služby už muži nedokázali pomoci. Zdroj: HS Beskydy

Na místo záchranné akce zamířil i přivolaný vrtulník ostravské Letecké záchranné služby. Ten vysadil přímo u pacienta lékaře a záchranáře LZS. „Pak odlétl na vrchol Lysé hory, kde pilot čekal na další pokyny. My jsme se zatím společně snažili muže zachránit a dál prováděli resuscitaci,“ popsal Radim Pavlica. Dodal, že asi po hodině pokusů obnovit životní funkce staršího muže musel lékař LZS konstatovat smrt

„Chtěl bych posádce vrtulníku i všem pracovníkům LZS Ostrava poděkovat za perfektní koordinaci během tohoto případu. Je vidět, že společná cvičení po změně provozovatele letecké záchranky nejsou ztraceným časem,“ zdůraznil náčelník Pavlica. Dodal, že spolupráce Horské služby a LZS Moravskoslezského kraje se opět dostává na mnohaletou úroveň kvality a profesionality.