Okresní policejní mluvčí Vlastimil Starzyk pro Deník zjistil, že za první měsíc letních prázdnin „dopraváci" vyšetřovali kolem dvaceti nehod, které se týkaly cyklistů, což je výrazně více než v předchozích měsících. „K nárůstu dochází i z toho důvodu, že se v tomto ročním období na kolech jezdí častěji. Číslo se samozřejmě na konci srpna ještě zvýší. Když to ale porovnáme s počtem nehod z loňského července, zjistíme pokles o více než padesát procent. Je to možná i proto, že se ve statistikách příznivě odrazilo preventivní působení, které provádíme ve školách a při různých besedách s veřejností," zamyslel se Vlastimil Starzyk s tím, že někteří cyklisté stále podceňují jízdu bez ochranné přilby a pod vlivem alkoholu. „Přitom do osmnácti let je cyklista povinen mít při jízdě na hlavě přilbu. Pokud by záleželo na mně, věkově bych to nijak neomezoval. I dospělí naprosto zbytečně riskují, když na kolech vyjíždějí bez ochranných prostředků," konstatoval Vlastimil Starzyk.

Cyklista se nechránil helmou

Narážel tím i na zatím poslední nehodu, která se stala v neděli 16. srpna po 14. hodině v Mostech u Jablunkova. Padesátiletý cyklista doplatil na to, že si helmu nevzal. Přivolaní zdravotníci jej s vážným zraněním našli v příkopě. „Zasahující lékař u muže při prvotním vyšetření zjistil poranění hlavy a pravděpodobné i mozku," potvrdil tiskový mluvčí Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje Lukáš Humpl. Posádky poskytly zraněnému potřebnou péči.

Zdravotníci mu zajistili dýchací cesty, převedli ho na umělou plicní ventilaci a vrtulníkem transportovali do Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě. Policisté a strážníci nezapomínají na prevenci ani o prázdninách. Například Městská policie ve Frýdku-Místku se pravidelně zapojuje do projektu Prázdniny ve městě, který je určen dětem.

„Připravujeme pro ně akce na dopravním hřišti, kde je učíme, jaké zásady bezpečnosti mají při jízdě na kolech dodržovat. Strážníci jim ochotně poradí a připomenou, čím musí být kolo vybaveno," dodala manažerka prevence kriminality Městské policie ve Frýdku-Místku Lenka Biolková. Čtyř akcí na dopravním hřišti se pravidelně zúčastnilo třináct až pětatřicet dětí.