První úraz se přihodil krátce po třinácté hodině. „Dvacetiletý muž spadl ze střechy chaty na Ostravici. Po pádu z výšky asi šesti metrů zůstal pacient při vědomí. Svědci události jej urychleně naložili do osobního automobilu a vezli naproti posádce záchranné služby, kterou přivolali. Když si postiženého převzali do péče záchranáři, zjistili, že jeho zranění jsou velmi vážná. Mladý muž utrpěl poranění páteře a horní končetiny. Bylo nutné jeho vytažení ze zadních sedadel vozidla, na kterých se nacházel. Záchranáři k tomu museli použít vyprošťovací rám,“ popsal tiskový mluvčí Územní středisko záchranné služby Moravskoslezského kraje Lukáš Humpl. Pacienta následně uložili do vakuové matrace a podali mu léky na tlumení bolesti. Poté jej transportovali na urgentní příjem Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.

Posádka rychlé lékařské pomoci vyjížděla k dalšímu podobnému případu před šestnáctou hodinou do obce Pstruží. Jednalo se opět o pád ze střechy. Pacientem byl tentokrát pětatřicetiletý muž. Zasahující lékař na místě zjistil, že je v bezvědomí a přímém ohrožení života. Postižený utrpěl závažné poranění hlavy, dále hrudníku a také horní končetiny. „Musel být připojen k umělé plicní ventilaci, zajištěn dlahami a zafixován do vakuové matrace. Posádka sanitky na místo přivolala vrtulník, který musel poblíž místa události už za šera komplikovaně dosednout na svažitý terén. Zraněného ve vážném stavu letecky transportovali a předali na urgentním příjmu Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě,“ sdělil Humpl.

Záchranáři opakovaně varují před nešetrnou manipulací s pacientem po pádu z výšky. Transport takto zraněného do nemocnice je záležitostí záchranné služby. „Záchranáři totiž disponují speciálními pomůckami, které minimalizují riziko dalšího poškození pacienta, například při zlomenině páteře. Naopak neodborná manipulace s nezajištěným postiženým může mít za následek sekundární poškození – a to i s nevratnými následky,“ varoval Humpl.